Smartfony i komputery to urządzenia, które dla wielu młodych ludzi są nie tylko podstawowymi środkami komunikowania się, ale wręcz centralnymi elementami wszystkich codziennych aktywności. Próby ograniczania czasu spędzanego przed ekranem często okazują się nieskuteczne, co dla wielu rodziców jest źródłem frustracji. Warto mieć jednak świadomość, że oprócz zagrożeń wynikających z nadużywania nowych technologii, kryje się w nich także wielki – i wciąż nie w pełni wykorzystany – potencjał. Rozwiązaniem mogą być narzędzia multimedialne, filmy edukacyjne czy platforma edukacyjna. Trudno wyobrazić sobie, by móc w pełni angażować do nauki najmłodsze pokolenia, bez wykorzystania środków, które młodym ludziom są faktycznie najbliższe. Jeżeli więc cała edukacja miałaby opierać się wyłącznie na – najlepszych nawet – podręcznikach, to szansa na rozbudzenie wśród uczniów pasji do konkretnego przedmiotu jest niewielka. Dzięki szerokiemu podejściu do źródeł informacji można pracować nad umiejętnościami ich wyszukiwania oraz krytycznego oceniania.
Rozwiązaniem może być innowacyjna platforma edukacyjna
Młodzi ludzie chętnie uczą się np. języków obcych, wykorzystując dostępne w ich telefonach aplikacje. Nierzadko dzieje się to bez odgórnego przymusu, a największą motywacją są zdobywane dzięki elementom grywalizacji nagrody czy wkład w budowanie społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach. To pokazuje, jak wiele możliwości otwiera się także przed szkołami, które chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania.
Narzędzia, które już się sprawdziły
Lokalne przykłady oraz wiele doświadczeń płynących z krajów o dobrze rozwiniętych systemach edukacji jasno wskazują na duży potencjał wynikający z wykorzystania nowych technologii w szkołach. Warto wymienić w tym obszarze chociażby platformy e-learningowe. Są to miejsca, w których znajdują się materiały do nauki, sprawdziany, testy, quizy, a także inne interaktywne treści. Umożliwiają one uczniom zdobycie wiedzy w sposób efektywny, ale także przyjemny. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w szkołach. Ich częstym mankamentem jest jednak niedostosowanie do lokalnych potrzeb, szczególnie, gdy mówimy o aplikacjach tworzonych za granicą. Mając na uwadze specyfikę polskich szkół, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne stworzyły nową platformę edukacyjną – EDURANGĘ. Już w najbliższym roku szkolnym nauczyciele będą mogli skorzystać z nowych narzędzi przygotowanych przez WSiP. Co bardzo ważne, nowa platforma edukacyjna powstawała przy udziale nauczycieli oraz uczniów. Dzięki czemu jej ostateczny kształt został wypracowany po wielu badaniach, konsultacjach i testach. To daje pewność, że EDURANGA zawiera elementy, których polska szkoła potrzebowała i na które czekała od dawna.
Jak technologie mogą pomagać w nauce?
Uruchomienie EDURANGI wpisuje się w ogólnoświatowy trend tworzenia aplikacji edukacyjnych, które pozwalają na naukę w dowolnym miejscu i czasie, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Współczesne aplikacje edukacyjne to nie tylko proste quizy i testy, ale także rozbudowane narzędzia, które umożliwiają naukę poprzez zabawę.
Czytaj także: Jak uczyć geografii, żeby zainteresować nią uczniów w podstawówce?
EDURANGA to dla nauczycieli oraz uczniów szereg nowych możliwości, takich jak:
- dostęp do materiałów elektronicznych z bogatej biblioteki WSiP;
- wirtualne klasy, umożliwiające zarządzanie procesem edukacyjnym;
- generatory sprawdzianów, kart pracy, dyplomów i świadectw;
- e-podręczniki, pozwalające na naukę w dowolnym miejscu;
- prace domowe on-line z możliwością automatycznego sprawdzania.
Ciekawym sposobem wsparcia nauki on-line jest stosowanie programów do pracy w grupach. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczniowie i nauczyciele mogą współpracować w ramach jednej klasy. Przy okazji dzielić się materiałami i informacjami, co sprzyja sprawnemu realizowaniu różnorodnych projektów.
Edukacja przyszłości
Oprócz platform e-learningowych, aplikacji mobilnych oraz programów do pracy w grupach, istnieje także wiele innych rozwiązań, które mogą wspierać naukę on-line. Warto wymienić tutaj chociażby różnego rodzaju narzędzia multimedialne, takie jak filmy edukacyjne, prezentacje, animacje czy symulacje. Dzięki nim, uczniowie mają szansę zobaczyć rzeczywistość w sposób bardziej plastyczny i zrozumieć skomplikowane zagadnienia na konkretnych przykładach.
Inni czytali: Czy współczesna szkoła umie dostosować się do zmian? Jaki powinien być nauczyciel w XXI w.?
Najlepsze efekty w nauce osiągane są dzięki synergii wynikającej z używania uzupełniających się materiałów i narzędzi. Dlatego uruchomienie EDURANGI pozwoli wejść do świata nowoczesnej edukacji, w którym uczniów – oprócz nowoczesnych podręczników – będą wspierały innowacyjne rozwiązania on-line. Dzięki temu młodzież otrzyma szansę osiągania edukacyjnych sukcesów z wykorzystaniem urządzeń, z których z przyjemnością korzysta każdego dnia.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ