Podpisanie rozporządzenia przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką stanowi zwieńczenie prac nad uszczupleniem podstaw programowych obowiązujących od roku szkolnego 2024/2025.
Zapoczątkowany 12 lutego proces zmian w edukacji opiera się w pierwszych etapach na ograniczeniu obowiązkowego zakresu treści nauczania. Jak wynika z oficjalnych informacji przekazanych przez MEN – zakres treści nauczania został ograniczony o ok. 20%. “Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Zwrócono większą uwagę (…) na korzystanie w procesie nauczania (…) z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie”.
Celem przyjętych zmian jest takie ograniczenie zakresu nauczanych treści, by poszczególne z nich realizowane były w sposób bardziej dogłębny i spokojny. Jak zauważa Ministerstwo Edukacji Narodowej “zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej“. Uszczuplenia dotyczą większości przedmiotów nauczanych w szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Mniej zmian obowiązywać będzie szkoły branżowe I i II stopnia. “więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania”
Wynikiem przyjęcia Rozporządzeń jest konieczność dostosowania do zmian programów nauczania i podręczników, na podstawie których realizowane są obowiązkowe treści i wymagania określone dla przedmiotu na danym etapie edukacji. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne dynamicznie reagują na zmiany i sugestie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Już niebawem w sprzedaży pojawią się podręczniki dostosowane do zmian z czytelnymi oznaczeniami treści nieobowiązującymi. Zastosowanie ujednoliconego systemu oznaczania pozwoli na łatwą identyfikację zmian niezależnie od przedmiotu i skupienie się na realizacji obowiązujących treści.
Jak wynika z dokumentu “Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025″ oraz zapowiedzi MEN – istotne jest wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych zarówno uczniów, jak i nauczycieli. WSiP od lat rozwija rozwiązania i technologie, ułatwiając dostęp do nowoczesnych rozwiązań i umożliwiając dostęp do nowego wymiaru edukacji.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej najbliższy rok szkolny stanowić będzie “okres przejściowy” i wstęp do gruntownej reformy edukacji. Przyjęte modyfikacje poprzedzać będą wejście w życie nowej podstawy programowej, która zacznie obowiązywać odpowiednio od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej oraz od 01 września 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.
Wybór podręczników WSiP to gwarancja dostosowania do aktualnej podstawy programowej oraz dostępu do najnowszych rozwiązań cyfrowych.
Materiały:
- Rozporządzenie ME ws. podstawy programowej (LO, T i BS II)
- ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(LO, _T _i _BS _II).pdf 0.15MB
- Rozporządzenie ME ws. podstawy programowej (SP i BS I)
- ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(SP _i _BS _I).pdf 0.15MB
- Załącznik 1 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (LO i T)
- ZAŁ _1 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(LO _i _T).pdf 3.22MB
- Załącznik 1 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (SP)
- ZAŁ _1 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(SP).pdf 2.15MB
- Załącznik 2 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (BS I)
- ZAŁ _2 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(BS _I).pdf 1.25MB
- Załącznik 2 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (BS II)
- ZAŁ _2 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(BS _II).pdf 0.81MB
- Załącznik 3 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (H i WOS w LO i T)
- ZAŁ _3 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(H _i _WOS _w _LO _i _T).pdf 0.49MB
- Załącznik 4 do Rozporządzenia ME ws. podstawy programowej (HiT w LO i T)
- ZAŁ _4 _do _ROZP _ME _ws _podstawy _programowej _(HiT _w _LO _i _T).pdf 0.17MB
Opracowano na podstawie informacji udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, https://www.gov.pl/web/edukacja/uszczuplone-podstawy-programowe–rozporzadzenia-podpisane oraz https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiana-podstawy-programowej–zaczynamy-prekonsultacje