2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To doskonały moment, by uświadamiać dzieci, czym jest autyzm. W jaki sposób można to zrobić?
Osoby w spektrum autyzmu to grupa, która szczególnie jest narażona na dyskryminację, przemoc czy wykluczenie społeczne. Autyzm jako zaburzenie rozwoju dziecka, o podłożu neurologicznym, dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Oznacza to, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dobry moment, by uświadamiać dzieci, czym jest autyzm. W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej polskananiebiesko.pl.
Istotne jest też, by jak najlepiej zapoznać dzieci z tematem. Aby pokazać im, na czym polega autyzm, można pokazać dzieciom, np. poniższy film, w którym zobaczymy, w jaki sposób osoby z autyzmem postrzegają świat, i co sprawia, że ich zachowania wychodzą poza społecznie przyjęty kanon.
Najważniejsze w przybliżeniu tematu dzieciom, jest to, by autyzm nie był odbierany jako coś dziwnego, czego nie powinno się traktować z tolerancją. Po prostu należy nauczyć dzieci, że autyzm to choroba, jak każda inna, i dziecko nią dotknięte w żaden sposób nie powinno być odsuwane od rówieśników.