W jaki sposób uczyć dziecko samodzielności? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Jest kilka sposobów, które warto wprowadzić w życie, by dziecko stało się bardziej samodzielne. Najważniejsze jest zaufanie wobec dziecka. Warto okazać dziecku, że mu ufamy i wierzymy w to, że sobie poradzi. Ważne jest tutaj wspieranie i dopingowanie dziecka, pokazując, że jesteśmy po jego stronie i wierzymy w jego możliwości. Powinniśmy oferować dziecku pomoc wtedy, kiedy jej potrzebuje. Jeśli już chcemy ingerować w to, co robi dziecko, zaoferujmy mu minimalne wsparcie. Tak, by czuło naszą bliskość i to, że zawsze możemy przyjść mu z pomocą, ale równocześnie, żeby wiedziało, że dajemy mu swobodę. Istotne jest też to, by dziecka nie wyręczać i nie narzucać się. Dziecko na pewno zwróci się do nas po pomoc, jeśli będzie tego potrzebować.
Pozwól dziecku na samodzielność
Co jest najważniejsze w nauce samodzielności?
Kiedy dziecko uczy się samodzielności, należy jak najmniej je krytykować i nie porównywać do innych. Nikt nie lubi, kiedy jest zestawiany z innymi, więc pamiętajmy o tym, także w tym kontekście. Nie chcemy przecież podcinać skrzydeł dziecku, lecz pomagać mu latać jak najwyżej. Nie należy też od dziecka przesadnie wymagać. Samodzielność przychodzi krok po kroku. Cieszmy się z efektów działań dziecka, a nie wytykajmy mu błędów. Im więcej będzie robiło samo, tym większej praktyki nabierze. Jeśli dziecko idzie samo do sklepu, nie ostrzegaj go przesadnie przed tym, co może się złego wydarzyć. Po prostu powiedz o zagrożeniach, ale wspieraj je w działaniu. Strachem niczego nie zyskasz. Należy zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki samodzielności. Jeśli chce pomagać ci w kuchni, przygotuj mu specjalne narzędzia, którymi będzie mógł działać, a które będą dla niego bezpieczne. To samo dotyczy innych aktywności – ułatwiaj mu wejście w świat dorosłych.
Jak nauczyć dziecko samodzielnej nauki i odrabiania zadań domowych?
Przeczytaj także: Samoocena dziecka a wyniki w nauce
Najważniejsze w uczeniu dziecka samodzielności jest to, by nie zapominać, że elementem dzieciństwa jest poznawanie świata. Jeśli wiesz, że dziecku nie wydarzy się żadna krzywda, po prostu go asekuruj w działaniach w kierunku zwiększenia samodzielności, a nie trzymaj go kurczowo w rodzicielskich objęciach. Im więcej kontrolowanego luzu, tym lepiej.
Przeczytaj także: Jak budować u dziecka poczucie własnej wartości?