Depresja to poważna choroba, na którą choruje 350 milionów ludzi. Średnio co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna doświadczył przynajmniej jednego epizodu depresji w swoim życiu. Przeprowadzone dotąd badania sugerują, że choroba nie jest dziedziczna, ale depresja rodziców może znacząco wpływać na skłonności dzieci do depresji.
Depresja rodziców i jej wpływ na dzieci
Nowe badania przeprowadzone przez Sinead Brophy z Uniwersytetu Swansea pokazały, że dzieci, których matki cierpią na depresję, wykazują większą skłonność do rozwoju tej choroby. Dzieci te miewają również częściej problemy w nauce i osiągają słabsze wyniki. Z kolei wpływ depresji ojca na dziecko nie jest na razie dobrze zbadany. Oczywistym jest to, że dobre rozumienie tego, jak depresja rodziców wpływa na dziecko jest niezwykle ważna. Pomoże ona zapobiegać negatywnym skutkom oraz pozwoli na odpowiednio wczesną reakcję. W swoich badaniach Sinead Brophy i jej zespół skorzystali z danych Secure Anonymised Information Linkage (SAIL). Wszystkie informacje zebrane były w ramach programu walijskiego rządu „Born in Wales Study”. Dane użyte przez zespół Brophy dotyczyły dzieci urodzonych w latach 1987 – 2018 oraz ich matek i ojców. Przeczytaj również: Dlaczego powinniśmy dbać o zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka?
Dziewczynki bardziej narażone na depresję niż chłopcy
Ogółem 34,5 % matek i 18 % ojców miało zdiagnozowaną depresję. Jeśli chodzi o ich dzieci, to u 4,34 % (38 643/890 536) także zdiagnozowano depresję. Ponad dwukrotnie bardziej depresją zagrożone były dziewczynki. Odpowiednio 2,85% (12 942/454 147) chłopcy i 5,89% (25 700/436 319) dziewczynki. Badacze skupili się także na głębszej analizie danych, biorąc pod uwagę czas, w jakim rodzic chorował na depresję: przed urodzeniem dziecka, po urodzeniu dziecka oraz zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka.
Dzieci, których jedno z rodziców, matka lub ojciec, ma depresję są bardziej podatne na tę chorobę oraz osiągają słabsze wyniki w nauce w porównaniu z dziećmi, których jedno z rodziców miało depresję przed urodzeniem dziecka, a która obecnie jest wyleczona – podkreślają autorzy badań. – Praca z rodzinami i leczenie depresji rodziców przynosi długofalowe korzyści dla zdrowia psychicznego dziecka oraz poprawia jego wyniki w szkole. Co więcej, to bardzo ważna sprawa także w kontekście pandemii COVID i kolejnych lockdownów – dodają autorzy.
Artykuł powstał na podstawie publikacji: „Parental depression is associated with worse childhood mental health, educational attainment”. Przeczytaj również: Proste sposoby na poprawę zachowania i nastroju dziecka