Klasa to miejsce, w którym nauczyciel i uczniowie spędzają dużo czasu. Warto więc zadbać o to, by w miarę możliwości, każdy czuł się w niej dobrze. To także może zapewnić dzieciom i młodzieży osiąganie lepszych wyników w nauce. Warto zapytać uczniów, jak wyobrażają sobie idealną klasopracownię. Zaproponować im wybór wystroju i urządzenia tego miejsca. Oczywiście będzie to w dużej mierze zależne od wieku uczniów i budżetu, jakim dysponuje szkoła i nauczyciel. Wolimy klasy duże, gdzie każdy ma trochę miejsca dla siebie, a także takie, w których znajduje się wolna przestrzeń umożliwiająca aktywność uczniów czy chociażby organizację tzw. relaksacyjnego kącika. Niestety, często nie mamy zbyt dużego wyboru, dlatego zagospodarowanie każdego miejsca w sali jest tak ważne. Warto zadbać o odpowiedni kolor ścian. To właśnie one będą czyniły przestrzeń przyjazną, skłaniającą do aktywności szkolnej, będą wspomagać przyswajanie wiedzy, koncentrację i uwagę. W młodszych klasach sprawdzą się szafki lub specjalne regały z osobnymi szufladami dla każdego ucznia. Ważna jest też tzw. gazetka, gdzie można zawiesić istotne dla klasy informacje, takie jak: skład samorządu klasowego, fotorelacja z ostatniej wycieczki, czy wydarzenia związane z życiem klasy. Tu też wielu nauczycieli umieszcza prace uczniów, co jest dla nich często powodem do dumy i wyróżnieniem. Można też przygotować gazetki tematyczne, związane z przeróżnymi świętami i rocznicami. Sprawdzają się też plansze, kolaże wykonane przez uczniów, będące podsumowaniem pewnej części materiału, najważniejszych rzeczy związanych np. z epoką literacką czy przedmiotowym zagadnieniem. Według mnie, w sali lekcyjnej powinno być, choć trochę „domowo”, dlatego warto ożywić przestrzeń kwiatami doniczkowymi i obrazami.
Współpraca popłaca
Jakiś czas temu, wraz z uczniami i rodzicami wychowanków, w czasie ferii przeprowadziliśmy remont sali. Muszę Państwu powiedzieć, że wszyscy wykonawcy byli z siebie bardzo dumni. Zauważyłem, że młodzież, która brała udział w inicjatywie, bardziej dbała o porządek i to, by w żaden sposób nie niszczyć elementów jej wystroju. O integracji i lepszym poznaniu się, już nie wspomnę.
Życzę, zatem wspaniałych pomysłów na wystrój własnej sali i oszałamiającego efektu, ale przede wszystkim pozytywnych relacji, które będą najpiękniejszym elementem „dekoracyjnym” każdej klasy.
Autor: Daniel Buchowiecki, nauczyciel dyplomowany, wychowawca Źródło: https://www.teachstarter.com/gb/blog/21-classroom-organisation-hacks-gb/ Przeczytaj również: Zielone otoczenie szkoły służy koncentracji i pomaga w nauce
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ