Nauka liter to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka, a znajomość alfabetu umożliwia maluchowi czytanie, pisanie i zdobywanie nowej wiedzy. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą, aby ich dziecko dobrze pisało i czytało. Kiedy zacząć naukę alfabetu i od czego ją rozpocząć? Jak sprawić, aby dalsza nauka była przyjemnością i nie sprawiała żadnych problemów? Odpowiedzi poniżej.
Każdy jest inny
Każdy człowiek rozwija się we własnym tempie, dlatego trudno precyzyjnie określić odpowiedni moment na naukę liter. Na pewno należy zaufać intuicji, bacznie obserwować dziecko, by zauważyć czas, kiedy będzie gotowe do nauki. Można jednak przywołać kilka uniwersalnych sposobów, które pomogą maluchowi w nauce.
Każdy rodzic czyta dziecku
Czynnością ułatwiającą naukę liter, jest codzienne czytanie dziecku. Prezentacja bajek, wierszyków czy opowiadań powinna być stałym nawykiem, który warto wdrażać już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Czytanie dziecku między innymi: stymuluje rozwój mózgu, mowy, poprawia pamięć i buduje więź emocjonalną. Dziecko, poza słuchaniem tego, co czyta dorosły, obserwuje także kształt liter i z czasem zaczyna rozumieć, że zapisane znaki mają określone znaczenie, które warto odkrywać.
Klocki z literkami
Rynek edukacyjny obfituje w wiele pomocy, które urozmaicają i ułatwiają naukę. Klocki z literami łączą zabawę z nauką alfabetu. Dziecko może układać je samodzielnie, z rodzicami lub rodzeństwem i mimowolnie uczyć się literek np. podając uczestnikowi zabawy konkretny klocek – literkę. Do wyboru mamy klocki z drewna lub materiałów sztucznych.
Patrzę i uczę się…
Duże plansze z alfabetem powieszone w widocznym miejscu na pewno ułatwią zapamiętanie i naukę liter. Maluch oswaja się ze znakami graficznymi, a rodzic, co jakiś czas nazywa literki, co ułatwia dziecku ich naukę.
Czytaj także: Dostrzeganie skojarzeń dźwięków z literami może pomóc w nauce czytania języka angielskiego
Śpiewam i tańczę
Dostępne w sieci piosenki edukacyjne, często wykorzystujące też rymy, mogą pomóc, i to w przyjemny sposób, nauczyć dziecko alfabetu. Maluch śpiewa i tańczy, a więc rozwija się nie tylko intelektualnie, ale i ruchowo.
Karty Edukacyjne
Karty Edukacyjne Alfabet to zestaw kart dydaktycznych, który zawiera m.in.: ćwiczenia pisania po śladzie, naklejki z literami, karty memory i układanki. Ta kolorowa pomoc ćwiczy percepcję wzrokową, pamięć i rozwija myślenie.
Magnes z literami
Magnesy w kształcie liter to dobry pomysł na zabawę i naukę. Można wykorzystać lodówkę lub specjalną tablicę magnetyczną i w ten sposób zachęcać dziecko do wspólnej zabawy. Autor: Daniel Buchowiecki – nauczyciel dyplomowany i logopeda
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ