„Pracuje tylko kilka godzin dziennie”, „Ma tyle wolnego i aż dwa miesiące wakacji” – to oczywiście obiegowe opinie o pracy nauczyciela. Z tymi nie godzą się sami zainteresowani, którzy podkreślają, że praca „przy tablicy” to tylko widoczna część obowiązków wpisanych w pracę pedagoga. Nauczyciel musi przecież przygotować zajęcia, sprawdzić prace, odpowiedzieć na wiadomości od rodziców uczniów i na bieżąco uzupełniać różnego rodzaju dokumenty. W praktyce odpowiada też za dodatkowe rzeczy, takie jak działanie w zespołach szkolnych, prowadzenie kół zainteresowań czy uczestniczenie w wielu szkoleniach, aby dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości – nowych programów nauczania, czy też nowych rozwiązań technologicznych.
Jak zostać nauczycielem: wymagania formalne
Aby zostać nauczycielem, oprócz wymaganego poziomu wykształcenia, osoba, która chce pracować w szkole, powinna posiadać kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu oraz przygotowanie pedagogiczne obejmujące 270 godzin m.in.: podstaw psychologii czy metodyki nauczania. Odbywa także bezpłatne praktyki w szkole, podczas których będzie prowadzić przygotowane wcześniej zajęcia.
Cechy dobrego nauczyciela
Oprócz niezbędnych kwalifikacji zawodowych nauczyciel, który zamierza nauczać, wychowywać i kształtować system wartości oraz określone postawy dzieci i młodzieży, sam musi mieć odpowiednie cechy, których zbiór powtarza się w wielu artykułach. Wśród nich wymieniane są: mądrość, życzliwość, dobry humor, komunikatywność, sprawiedliwość, kreatywność, stanowczość, obowiązkowość, entuzjazm, empatia i odporność na stres.
Gdzie znaleźć pracę jako nauczyciel?
W ostatnim czasie, zwłaszcza w dużych miastach, przybywa ofert pracy dla nauczycieli, choć często nie jest to praca na pełny etat. Zatrudnienie można znaleźć w szkołach publicznych, prywatnych, stowarzyszeniach i firmach edukacyjnych, które oferują różne formy umów i różne wynagrodzenie. Część z nich, tak jak szkoły publiczne, uwzględnia chociażby stopień awansu zawodowego, doświadczenie czy dodatkowe kwalifikacje przydatne na określonym stanowisku pracy. Prawa i obowiązki nauczyciela są dokładnie opisane w polskiej ustawie z 1982 roku, tzw. Karcie Nauczyciela i w tym zawodzie należy się do niej stosować. Zatrudnienie w stowarzyszeniach jest mniej korzystne dla nauczyciela, bo opiera się głównie na Kodeksie Pracy, a więc innym pensum.
Czytaj także: Dyrektor szkoły jako coach, co ich łączy?
Ciągły rozwój i ocena w pracy nauczyciela
Praca nauczyciela wiąże się z ciągłą oceną jego wiedzy, umiejętności i kompetencji. Ocenia go dyrekcja, koleżanki i koledzy z pracy, uczniowie oraz rodzice. On sam musi regularnie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach czy studiach podyplomowych.
Dowiedz się również, Jak odpoczywać skutecznie podczas wakacji i nie tylko?
Bywa, że nawet ci, którzy mieli poczucie misji, w wyniku zderzenia z trudną rzeczywistością, doświadczają frustracji i wypalenia zawodowego. Stąd już o krok od odejścia z zawodu.
Zapoznaj się z możliwościami rozwojowymi przygotowanymi przez program Erasmus.
Satysfakcja z pracy jako nauczyciel
Mimo wszystko, jako wieloletni, doświadczony nauczyciel, uważam, że bycie pedagogiem to piękna, choć w wielu aspektach często niedoceniana, profesja. Mimo wielu trudności daje satysfakcję. Szkolne działania łączą się z pełną gamą emocji. Także tych negatywnych, ale dają jednak możliwość obserwacji zmian wynikających z dorastania uczniów i kształtowania młodego pokolenia. Także wdzięczność uczniów na koniec ich ścieżki edukacyjnej jest cenną rekompensatą. Daniel Buchowiecki – nauczyciel dyplomowany
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ