Redukuje stres, poprawia nastrój i krążenie, wzmacnia system immunologiczny, przyspiesza przemianę materii i wpływa na obniżenie masy ciała. To tylko kilka przykładów dobroczynnego wpływu regularnie uprawianego sportu na zdrowie i życie człowieka. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Większość osób kojarzy sport z rozwojem fizycznym, tymczasem wpływa on także na świat wartości i wychowanie młodego człowieka.
Klasy sportowe
Klasy sportowe, w których jest odpowiednio więcej godzin wychowania fizycznego, od dłuższego czasu cieszą się popularnością wśród rodziców i dzieci. Obie te grupy wiedzą, że zainteresowanie sportem będzie procentowało. Wzmocni się i ciało, i duch. Dziecko będzie bardziej sprawne, nabierze tężyzny fizycznej, a sport zapewni uczniowi prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Okazuje się, że dzieci które uczęszczały do klas sportowych lub też systematycznie trenowały jakiś sport, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Dzięki uporowi potrafią osiągać zamierzone cele, łatwiej zmotywować je do rozwoju, a zmęczenie fizyczne i krótki odpoczynek pozwalają dziecku racjonalnie podzielić czas między treningi a naukę.
Wpływ rywalizacji sportowej na wychowanie. Sport jako antidotum na problemy
Warto zauważyć, że sport ma też duży wpływ na kształtowanie poczucia pewności siebie i tak ważnej w życiu asertywności. Jest to niezwykle istotne, jeśli chodzi o młodych ludzi, którzy często ulegają złemu wpływowi grupy (bo ta dla adolescenta jest najważniejsza i nierzadko „dyktuje” nastolatkowi, jak ma się zachowywać i czym interesować). Stąd oczywiście wynikają różnego rodzaju problemy, którym skutecznie może zapobiegać regularne uprawianie sportu. Dodatkowo nasza pociecha może poznać tam równolatków, którzy mają podobne ambicje i zainteresowania. Czytaj także: Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o uzależnieniach?
Zasady ważne i w życiu…
Uprawianie sportu wiąże się z wytrwałością, systematycznością i zasadami fair play, które obowiązują przecież i widoczne są w wielu dyscyplinach. Sporty drużynowe uczą też młodych ludzi zasad dobrej współpracy czy umiejętności rezygnacji z własnych ambicji na rzecz sukcesu całej drużyny. Trenerzy kształcą też inną ważną umiejętność, która wielokrotnie przydaje się w „dorosłym” życiu. Mowa o umiejętności ponoszenia porażki, a jednocześnie cieszenia się z sukcesu kogoś, kto tym razem okazał się od nas lepszy.
„To właśnie sport uczy tak potrzebnej nam w życiu tolerancji na dyskomfort. Patrząc na swoich uczniów myślę czasem, że może każdy powinien uprawiać jakiś sport?” – zauważa Jacek Szulski. Trudno się z tą opinią nie zgodzić…
Sport nie zawsze wpływa motywująco
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze sport będzie wyłącznie motywował. Jeśli w klasie są uczniowie, których wrodzone cechy powodują, że nie są oni tak sprawni, jak pozostali rówieśnicy, to nadmierny nacisk na rywalizację może powodować stres. To z kolei może prowadzić do zniechęcenia czy rezygnacji. Ważne jest, żeby pielęgnować w uczniach przede wszystkim chęć do uprawiania aktywności fizycznej oraz edukować, jak ważny jest ruch dla prawidłowego rozwoju naszego ciała i ducha. Warto podczas lekcji wychowania fizycznego zadbać również o współpracę między uczniami. Dowiedz się jak nauczyć dziecko działania w grupie.
Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter bloga „Temat: Edukacja”.
Daniel Buchowiecki – nauczyciel dyplomowany i wychowawca