Początek każdego roku to tradycyjnie okres rozmaitych podsumowań, które pozwalają zorientować się w panujących trendach i zmianach zachowań konsumentów. Nie inaczej wygląda to w przypadku rynku książki, a wiele ciekawych danych znalazło się w cyklicznym zestawieniu Nielsen BookScan. Wynika z niego m.in., że podręcznik WSiP do przedmiotu historia i teraźniejszość był w ubiegłym roku najlepiej sprzedającą się książką w Polsce.
Podręczniki dominują w zestawieniu
Wśród 100 najczęściej kupowanych w 2022 roku książek w Polsce, aż 64 to podręczniki szkolne. Szacuje się, że w Polsce w ubiegłym roku sprzedało się około 100 milionów książek, a twórcy zestawienia BookScan przeanalizowali dane sprzedażowe dla około 33 milionów transakcji. Tak duża próba pozwala więc zakładać, że ranking może mieć charakter reprezentatywny dla całego rynku.
HiT sprzedażowym hitem
W ubiegłym roku najlepiej sprzedającą się książką w Polsce był podręcznik do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Taki wynik jest powodem do wielkiej satysfakcji dla całego zespołu, który pracował nad publikacją. Oprócz aspektów merytorycznych, twórcy podręcznika mieli na celu przygotowanie materiału, dzięki któremu nauka będzie interesująca dla uczniów. Istotne było także wsparcie dla nauczycieli, dla których to również pierwszy rok nauczania nowego przedmiotu.
Czytaj także: Pomysł na ciekawe godziny wychowawcze
Jako jedyne duże wydawnictwo podeszliśmy do tematu kompleksowo – przygotowaliśmy podręcznik, udostępniamy dokumentację nauczycielską, scenariusze zajęć, karty pracy i multibook. Wszystkie te materiały są świetnym rozwiązaniem podczas prowadzenia lekcji, dzięki czemu nauczyciel może prowadzić ciekawe lekcje HiT-u dla swoich uczniów.
Historia i teraźniejszość
Już niedługo do nauczycieli w całej Polsce trafi druga część podręcznika do Historii i teraźniejszości w wersji oczekującej na numer dopuszczenia MEiN. Jest to kontynuacja pierwszej części. Obejmuje 4 działy dotyczące historii świata i Polski od 1970 roku do dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Zakres tematów zaplanowany został na 39 jednostek lekcyjnych. Także w przypadku drugiej części udostępnimy dokumentację nauczycielską, scenariusze zajęć, karty pracy i multibook.
Zobacz w sklepie drugą część Historii i teraźniejszości (już w przedsprzedaży)
Czym jest przedmiot historia i teraźniejszość?
Od 1 września 2022 roku w klasie I szkoły ponadpodstawowej został wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot historia i teraźniejszość. Zastąpił wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Jak poinformowało kierownictwo MEiN, jest on nauczany docelowo w klasie I i II. Treścią tego przedmiotu jest historia najnowsza, historia drugiej połowy XX wieku, zaczynając od końca II wojny światowej. HiT ma wprowadzić ucznia do współczesnego świata, pozwolić połączyć treści historii najnowszej. Historii po II wojnie światowej wraz z genezą tego, co działo się podczas II wojny światowej. – mówił na konferencji wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Zapisz się na nasz newsletter >> ZAPISUJĘ SIĘ