Korzystają z nich uczniowie, na wszystkie poziomach edukacji, od szkoły podstawowej po liceum. Korepetycje, bo o nich mowa, to coraz bardziej popularny sposób na poprawienie wyników w szkole, nadrobienie zaległości wynikających z długotrwałej nieobecności lub przygotowanie się do ważnego egzaminu.
Jakie istnieją typy korepetycji?
Korepetycje przybierają różne formy – odbywają się w formie zajęć indywidualnych, ale bywa też, że bierze w nich udział kilku uczniów, którzy przerabiają materiał na tym samym poziomie, bądź przygotowują się do podobnego egzaminu.
Indywidualnie – czy to znaczy efektywniej?
Najczęściej zarówno młodzież, jak i sami rodzicie preferują zajęcia indywidualne, podczas których nauczyciel skupia się na pracy z jednym uczniem. Taka forma w większości przypadków oceniania jest jako bardziej efektywna i pozwalająca skoncentrować się na rzeczywistych potrzebach ucznia.
Inni czytali: Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
Czy winny jest „zły” nauczyciel?
W przestrzeni publicznej toczy się wiele żywych dyskusji przedstawiających polską szkołę jako tę, która „nie jest w stanie niczego nauczyć” – „przecież skoro uczeń musi korzystać z korepetycji…” itp. Jest to jednak rodzaj pewnego uproszczenia. Młody człowiek pojawia się na dodatkowych, płatnych zajęciach z różnych powodów – nie koniecznie przyczyną musi być „zły nauczyciel”. Czasem w licznej klasie trudno dotrzeć nauczycielowi do każdego ucznia, by sprawdzić, czy ten należycie przyswoił materiał. Często też sam uczeń niechętnie przyznaje się do tego, że czegoś nie zrozumiał lub też jeszcze czegoś nie umie. Tymczasem problemy rosną, niezrozumiały materiał się piętrzy, a uczeń kończy z oceną niedostateczną bądź wiedzą niewystarczającą do zdania ważnego egzaminu.
Kiedy dziecko powinno chodzić na korepetycje?
Korepetycje i wymagający przygotowania na każde zajęcia korepetytor będzie często skutecznie motywował ucznia do wytężonej pracy. Podobnie jak rodzic, który za korepetycje płaci. Czasem kluczem jest inny sposób pracy z młodym człowiekiem lub odmienny charakter nauczyciela. Co może sprawić, że właśnie ten, a nie inny lepiej do niego dotrze.
Poznaj publikacje przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty >>
Korepetycje sposobem na lepsze wyniki w nauce?
Czasem też rodzicie ulegają pewnego rodzaju modzie związanej z wysyłaniem dzieci na korepetycje lub też za wszelką cenę chcą, aby ich dziecko osiągało lepsze wyniki w nauce, choć pociecha nie wykazuje specjalnego zainteresowania…
Poznaj publikacje przygotowujące do matury >>
Tu jednak uczciwy korepetytor powinien wpłynąć na jedną lub drugą stronę, aby przekonać do zmiany myślenia rodziców lub ucznia. W końcu nauka ma być przyjemnością, która pokaże uczniowi dobry kierunek na przyszłość, a nie zmorą dzieciństwa ? Daniel Buchowiecki – nauczyciel dyplomowany i wychowawca