Metoda Montessori od lat zdobywa coraz większą popularność i uznanie. Chociaż wciąż wiele osób nie wie, z czym się ona wiąże. Jest to podejście edukacyjne opracowane przez włoską lekarkę i pedagożkę Marię Montessori w pierwszej połowie XX wieku. Metoda ta zakłada przede wszystkim, że dzieci są naturalnie zdolne do samodzielnego uczenia się i rozwijania swoich umiejętności poprzez interakcję z odpowiednio przygotowanym do tego środowiskiem. Kiedy mnóstwo osób przekonało się o skuteczności i dobroczynnym wpływie tych założeń, w naszym społeczeństwie zaczęły pojawiać się przedszkola pracujące zgodnie z nimi.
Czym jest Metoda Montessori?
To innowacyjne podejście do edukacji opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że każde dziecko posiada wrodzoną zdolność do samodzielnego uczenia się i rozwijania się poprzez interakcję z otoczeniem. Dzięki temu dziecko traktuje się podmiotowo, a nie przedmiotowo. Charakterystyczną cechą metody Montessori jest stworzenie środowiska, które pobudza naturalną ciekawość i samodzielność dziecka. Przestrzeń edukacyjna w placówkach, które z niej korzystają, jest więc starannie zorganizowana. Jest także wyposażona w różnorodne, specjalnie opracowane materiały edukacyjne, dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci. Z metody Montessori korzysta się głównie w nauczaniu przedszkolnym i szkolnym.
Czytaj także: Od przedszkolaka do programisty, czyli jak zainteresować dziecko programowaniem
Założenia Metody Montessori
W metodyce Montessori istotne jest, aby dzieci miały swobodę wyboru i przy tym kontrolę nad własnym procesem nauki. Nauczyciel pełni w ich życiu rolę przewodnika i obserwatora, który wspiera je w indywidualnym rozwoju. Jego rolą nie jest narzucanie konkretnych zadań i ocenianie efektów, ma za to służyć wsparciem. Dzięki temu dzieci otrzymują szansę samodzielnego eksplorowania i odkrywania materiałów, co rozwija ich samodzielność, inicjatywę i odpowiedzialność. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kluczowym elementem metody Montessori są specjalnie opracowane materiały sensoryczne. Poprzez bezpośrednią interakcję z tymi materiałami, dzieci rozwijają swoje zdolności poznawcze, umiejętności matematyczne, językowe, pobudzają swoje zmysły i koordynację ruchową. Materiały Montessori zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwiały samodzielne poprawianie się i samokontrolę. To daje dziecku możliwość niezależnego uczenia się.
Czym się charakteryzuje Metoda Montessori?
Metoda Montessori stawia również duży nacisk na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. W tym przyjaznym środowisku dzieci mają szansę uczyć się współpracy, komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz rozwijania empatii i szacunku do innych. Metoda Montessori pozwala dzieciom na zdobycie umiejętności pracy w grupie, a jednocześnie daje im przestrzeń do indywidualnego rozwoju. Wnioski wynikające z badań i praktyki wskazują, że sprzyja ona nie tylko rozwojowi poznawczemu, ale także rozwijaniu kreatywności oraz samodyscypliny. Metoda kładzie nacisk na kształtowanie wewnętrznej motywacji do nauki i wszechstronny rozwój dziecka. Umożliwia mu to rozwój pełnego potencjału i swoich własnych skrzydeł.
Skuteczność Metody Montessori
Metoda Montessori, jako system dydaktyczny, równie często spotyka się ze sporymi obiekcjami, jak i ogromnym entuzjazmem. Obiekcje mogą wynikać z faktu, że podwaliny systemu zostały sformułowane blisko 100 lat temu. Na dodatek stanowią raczej zbiór zaleceń, niż sztywny katalog metodologiczny. Jednak współczesne badania, jak choćby eksperymenty neuropsychologa i pediatry Steve’a Hughesa, dowiodły, że podejście montessoriańskie pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności poznawczych dziecka. Niewątpliwie obserwujemy też coraz większą otwartość nauczycieli i wychowawców na elementy pedagogiki Montessori. Jedno jest pewne. W przypadku każdej inicjatywy, w której chodzi o dobro najmłodszych, warto zachowywać krytyczne myślenie i zdrowy rozsądek, a także bardzo indywidualne podejście do potrzeb. I decydować się na dobór takich środków rozwojowych, które najlepiej będą służyć rozwojowi dziecka. Poznaj publikacje WSiP do wychowania przedszkolnego >>
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ