KOMUNIKAT #4
WSiP angażuje się w szereg inicjatyw mających na celu niesienie pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Jednym z naszych projektów są organizowane przez szkoły ProfiLingua kursy języka polskiego dla Ukraińców.
Dzięki zaangażowaniu pracowników WSiP i ProfiLingua oraz 60 wolontariuszy, udało się utworzyć 49 grup, w których podstaw naszego języka bezpłatnie będzie uczyć się niemal 500 osób. Obecnie działa już 17 pierwszych grup, w ramach których uczymy niemal 200 osób!
Wszyscy wolontariusze mieli możliwość wzięcia udziału w webinarze poświęconym sposobom nauki języka polskiego. Dodatkowo materiał z tego wydarzenia został udostępniony w formie nagrania, dzięki czemu możliwe będzie wracanie do niego w dowolnym czasie.
Olbrzymie zainteresowanie naszą inicjatywą potwierdza jak istotne jest wspieranie uchodźców z Ukrainy także na polu związanym z edukacją. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały swój czas, wiedzę oraz umiejętności w ten bardzo pożyteczny projekt. Szczególnie warto podkreślić rolę nauczycieli-wolontariuszy, dzięki którym ukraińskie dzieci i dorośli już wkrótce w łatwiejszy sposób będą mogły komunikować się w języku polskim.
W tym momencie miejsca na bezpłatnych kursach języka polskiego zostały wyczerpane, a informację o ich ewentualnej dostępności w przyszłości będziemy publikować w naszych mediach społecznościowych. W stałej ofercie szkół ProfiLingua znajdują się natomiast komercyjne kursy języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania.
KOMUNIKAT #3
Szanowni Państwo,
wojna spowodowała, że już przeszło 1,5 miliona osób musiało opuścić Ukrainę i szukać schronienia w sąsiednich krajach. Wśród uchodźców istotną grupę stanowią matki z dziećmi, ale rosyjska agresja w równym stopniu wpłynęła także na życie sierot z domów dziecka. Dlatego WSiP wspiera Uzdrowisko Ustroń – miejsce, gdzie schronienie znalazła przeszło setka dzieci i ich opiekunów z sierocińców działających wcześniej w okolicy Kijowa.
Tworzenie bezpiecznej przystani w Ustroniu, także dla dzieci z niepełnosprawnościami, to projekt realizowany we współpracy Omenaa Foundation, WSiP, ProfiLingua oraz American Heart of Poland i firmy InPost. O tej bardzo cennej inicjatywie można przeczytać m.in. na poniższych stronach:
- Dzieci z ukraińskiego domu dziecka są już bezpieczne. Spokojną noc spędziły w Ustroniu | Ustroń Nasze Miasto
- Śląskie: Uzdrowisko Ustroń przyjęło dzieci z sierocińców w rejonie Kijowa – parlamentarny.pl (wnp.pl)
Zakwaterowane w Ustroniu ukraińskie dzieci (w wieku 3-6 lat) otrzymają od WSiP materiały edukacyjne, zaś wolontariusze – przewodniki metodyczne, które stanowią zbiór zabaw, gier i pomysłów na ciekawe zajęcia edukacyjne. Wszelkie formy aktywności mają stanowić wsparcie dzieci w procesie aklimatyzacji w nowym miejscu, ale są także próbą uwolnienia ich od tego, co przeżywały w ostatnich dniach. Materiały edukacyjne WSiP są już gotowe do przekazania do Ustronia.
W związku z inicjatywą stworzenia miejsc nauki i zabawy w szkołach językowych, materiały zostaną dostarczone także do naszych placówek ProfiLingua. Projekt stworzenia świetlic dla ukraińskich dzieci jest obecnie realizowany przez dyrektorów regionalnych i dyrektorów szkół ProfiLingua, w miarę zapotrzebowania w danym mieście. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie dzieciom spokojnej zabawy z rówieśnikami lub z rodzicami, w przyjaznym miejscu i z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów edukacyjnych. Szczegóły będą komunikowane na FB naszych szkół.
Grupa dzieci, która już napłynęła do Polski z terenów ogarniętej wojną Ukrainy, jest bardzo duża. Wiele dzieci zostało ulokowanych w polskich placówkach szkolnych, co oznacza, że nauczyciele zostali postawieni przed nowymi wyzwaniami. Dlatego Zespół ORKE zorganizował dla nauczycieli oraz dyrektorów bezpłatne webinary dotyczące pracy z uczniami w tej trudnej rzeczywistości:
- Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniu wojennym?
- Uczyć w dialogu. Jak pracować w klasie/ grupie wielokulturowej, by skutecznie wspierać w rozwoju.
Webinary cieszą się ogromną popularnością – w sumie otrzymaliśmy ponad 700 zapisów. Premiera webinarów odbędzie się już 9 marca.
Dodatkowo, na blogu WSiP (https://www.wsip.pl/blog/) zarówno nauczyciele, rodzice, jak i opiekunowie, mogą zapoznać się z artykułami, które podnoszą tematykę trudnych rozmów z dziećmi o zagrożeniu wojennym. Piszemy także o tym, jak ułatwić asymilację przyjezdnych w polskiej szkole czy przedszkolu.
Pozdrawiamy
Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy WSiP
Пані та панове,
Війна вже призвела до того, що понад 1,5 мільйона людей покинути Україну і шукають притулку в сусідніх країнах. Матері з дітьми становлять важливу групу серед біженців, але російська агресія також вплинула і на життя дітей-сиріт із дитячих будинків. Тому WSiP підтримує санаторій Ustroń – місце, де знайшли притулок понад сотню дітей та їхніх опікунів із дитячих будинків, які раніше функціонували в околицях Києва.
Створення безпечної гавані в Устроні, також для дітей з обмеженими можливостями, є проектом, реалізованим у співпраці з Omenaa Foundation, WSiP, ProfiLingua, American Heart of Poland та InPost. Ви можете прочитати про цю дуже цінну ініціативу, серед інших на наступних сторінках:
• Діти з українського дитячого будинку тепер у безпеці. Вони провели тиху ніч в Устроні | Устронь Наше місто
• Сілезьке воєводство: санаторій Ustroń привітав дітей із дитячих будинків Київської області – Parlamentarny.pl (wnp.pl)
Українські діти (3-6 років), які проживають в Устроні, отримають навчальні матеріали від WSiP, а волонтери – методичні посібники, які представляють собою збірку ігор, ігор та ідей для цікавих навчальних занять. Усі форми діяльності – це підтримка дітей у процесі акліматизації на новому місці, а також спроба звільнити їх від того, що вони пережили в останні дні. Навчальні матеріали WSiP тепер готові до доставки в Устронь.
У зв’язку з ініціативою створення місць для навчання та розваг у мовних школах, матеріали також будуть доставлені до наших закладів ProfiLingua. Проект створення дитячих садків для українських дітей наразі реалізується регіональними директорами та директорами шкіл ProfiLingua, як того вимагається в даному місті. Метою цієї ініціативи є надати дітям можливість спокійно грати зі своїми однолітками чи батьками, у дружньому місці та з використанням професійних навчальних матеріалів. Подробиці будуть повідомлені на ФБ наших шкіл.
Група дітей, які вже прибули до Польщі з зруйнованої війною України, дуже велика. Багато дітей влаштували до польських шкіл, а це означає, що вчителі зіткнулися з новими викликами. Тому команда ORKE організувала безкоштовні вебінари для вчителів та директорів щодо роботи з учнями у цій непростій реальності:
• Як розмовляти з дітьми та молоддю про загрозу війни?
• Навчайте в діалозі. Як працювати в класі/мультикультурній групі, щоб ефективно підтримувати розвиток.
Вебінари дуже популярні – загалом ми отримали понад 700 підписок. Прем’єра вебінарів відбудеться 9 березня.
Крім того, на блозі WSiP (https://www.wsip.pl/blog/) вчителі, батьки та опікуни можуть прочитати статті, які піднімають тему непростих розмов з дітьми про загрозу війни. Також пишемо про те, як полегшити асиміляцію відвідувачів польської школи чи садочка.
з найкращими побажаннями
Наглядова рада, Правління та співробітники WSiP
———————————
KOMUNIKAT #2
Szanowni Państwo,
w związku z zaistniałą sytuacją w Ukrainie chcemy wesprzeć wszystkich obywateli tego kraju, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce i zadbać o to, by rozwijali swoje umiejętności komunikowania się w języku polskim w codziennych sytuacjach. W tym celu w wybranych placówkach ProfiLingua, rozpoczynamy stacjonarne i intensywne kursy języka polskiego.
Nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w szkołach językowych ProfilIngua
Kurs będzie obejmował 30 godzin intensywnej nauki, podczas których nauczymy, jak radzić sobie językowo w różnych codziennych sytuacjach podczas pierwszych dni w Polsce, na przykład: jak podawać dane osobowe, kupować bilety na różne środki transportu, pytać o drogę lub zamówić taksówkę, wymienić pieniądze i zrobić podstawowe zakupy czy porozumieć się z lekarzem i kupić lekarstwa w aptece.
Lektorzy-wolontariusze poszukiwani
Zajęcia będą prowadzić nasi lektorzy, ale dodatkowo poszukujemy wolontariuszy: lektorów nauczających języka polskiego jako obcego oraz lektorów języków obcych, którzy takie zajęcia chcieliby poprowadzić. Prosimy o zgłaszanie się: akademialektora@profilingua.pl. Zgłoszenia będą przekazywane do konkretnych placówek ProfiLingua, w których odbywać się będą kursy.
Wsparcie metodyczne dla lektora-wolontariusza
Wszystkim chętnym lektorom-wolontariuszom zaoferujemy wsparcie metodyczne obejmujące webinar wprowadzający w program przygotowanego kursu języka polskiego. Webinar metodyczny dla zebranej grupy wolontariuszy poprowadzi na zoomie Małgorzata Szlenk, Dyrektor Metodyczny ProfiLingua. Termin zakomunikujemy bezpośrednio wolontariuszom, który się do nas zgłoszą.
Dodatkowo lektorzy-wolontariusze otrzymają dostęp do pakietu wyjątkowych szkoleń prowadzonych przez naszych ekspertów nauczania języków obcych. Akademia Profili Linga dla lektorów-wolontariuszy to pięć intensywnych webinarów, podczas których:
- Opowiemy Wam o najważniejszych zasadach pracy lektora w ProfiLingua: o jakich standardach pracy lektora trzeba pamiętać, czym jest metoda Profi i jak wdrażać ją na zajęciach oraz jak planować zajęcia
- Przypomnimy zróżnicowane techniki nauczania i sposoby na to, by podnieść atrakcyjność Waszych zajęć.
- Omówimy jak zaplanować pracę w kontekście całego kursu
- Omówimy różne sposoby przekazywania informacji zwrotnej, które sprawią, że Wasze zajęcia będą w większym stopniu odpowiadać na faktyczne potrzeby kursantów.
Gdzie szukać informacji? Facebook i infolinia
Terminy kursów w poszczególnych placówkach ProfiLingua będą komunikowane poprzez strony na Facebooku tych placówek. Dodatkowo uruchomiliśmy infolinię w języku polskim i ukraińskim. Numer infolinii to +48 22 364 56 49. Pod tym numerem można uzyskać informacje zarówno na temat kursów, jak i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące pracy wolontariusza.
Pozdrawiamy
Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy WSiP S.A.
Пані та панове,
у зв’язку з нинішньою ситуацією в Україні ми хочемо підтримати всіх громадян цієї країни, які знайшли безпечний притулок у Польщі, та забезпечити, щоб вони розвивали свої навички спілкування польською мовою у повсякденних ситуаціях. З цією метою ми розпочинаємо повні та інтенсивні курси польської мови в окремих закладах ProfiLingua.
Вивчення польської мови для біженців з України в мовних школах ProfiLingua
Курс включатиме 30 годин інтенсивного навчання, під час яких ми навчимо мовно справлятися з різними повсякденними ситуаціями в перші дні перебування в Польщі, наприклад: як надавати особисті дані, купити квитки на різні види транспорту, запитати дорогу або замовити таксі, поміняти гроші і зробити базові покупки, або проконсультуватися з лікарем і купити ліки в аптеці.
Потрібні вчителі–волонтери
Заняття проводитимуть наші викладачі, але ми також шукаємо зовнішніх волонтерів: вчителів польської мови як іноземної та всіх викладачів іноземної мови, які б хотіли проводити такі заняття. Будь ласка, зв’яжіться з нами: akademialektor@profilingua.pl. Заявки будуть направлені до окремих закладів ProfiLingua, де проходитимуть курси.
Методична підтримка вчителя-волонтера
Ми запропонуємо методичну підтримку всім бажаючим волонтерам, включаючи вебінар, що вводить курс польської мови до програми. Методичний вебінар для зібраної групи волонтерів проведе Малгожата Шленк, методологічний директор ProfiLingua. Ми повідомимо дату безпосередньо волонтерам, які прийдуть до нас.
Крім того, викладачі-волонтери отримають доступ до пакету ексклюзивних навчальних курсів, які проводять наші експерти з викладання іноземних мов. Академія «ProfiLingua» для викладачів-волонтерів складається з п’яти інтенсивних вебінарів, під час яких:
Ми розповімо вам про найважливіші принципи роботи вчителя в «ProfiLingua»: які стандарти роботи викладача потрібно пам’ятати, що таке метод «Profi» і як реалізувати це на уроці та як спланувати заняття.
Ми нагадаємо вам про різні методи навчання та способи підвищення привабливості ваших занять.
Ми обговоримо, як спланувати роботу в контексті всього курсу.
Ми обговоримо різні способи надання зворотного зв’язку, які зроблять ваші заняття більш чуйними до реальних потреб учнів.
Де знайти інформацію? FB та гаряча лінія
Дати курсів в окремих закладах ProfiLingua будуть повідомлені на сторінках у FB цих закладів. Крім того, ми запустили гарячу лінію польською та українською мовами. Телефон довіри 48 22 364 56 49. За цим номером можна отримати інформацію про курси та отримати відповіді на запитання про волонтерську роботу.
З найкращими побажаннями Наглядова рада, Правління та співробітники WSiP S.A.
———————————
Komunikat #1
Szanowni Państwo,
Jesteśmy głęboko wstrząśnięci agresją Rosji na wolną, demokratyczną Ukrainę. W tych trudnych chwilach solidaryzujemy się ze wszystkimi naszymi ukraińskimi koleżankami i kolegami – pracownikami i współpracownikami naszej firmy oraz z ich rodzinami i bliskimi, a także z całym społeczeństwem ukraińskim. Włączamy się w pomoc obywatelom Ukrainy szukającym schronienia przed wojną w Polsce:
- WSiP dostarczy nieodpłatnie książki i materiały edukacyjne ze swoich zasobów dla dzieci ukraińskich w Polsce,
- uruchamiamy nieodpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców w ramach dostępnych zasobów w naszej sieci szkół językowych Profi-Lingua oraz szkolenia dla wolontariuszy chcących włączyć się w nauczanie języka polskiego,
- w naszym warszawskim lokalu mieszkalnym zamieszkają potrzebujący uchodźcy z Ukrainy. Pomożemy również w znalezieniu schronienia, wyżywienia i transportu do miejsca zakwaterowania,
- zapewniamy doradztwo prawne naszym ukraińskim pracownikom i ich rodzinom oraz wsparcie w procesie legalizacji pobytu i pracy w Polsce.
Nieustannie pracujemy nad kolejnymi działaniami pomocowymi. Będziemy o nich informować na bieżąco.
Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy WSiP SA
Ми глибоко вражені агресією Росії проти вільної, демократичної України. У ці важкі хвилини ми висловлюємо солідарність з усіма нашими українськими колегами – співробітниками та однодумцями нашої компанії, з їхніми родинами та близькими, а також з усім українським суспільством. Ми приєднуємося до допомоги громадянам України, які шукають притулку в Польщі під час війни.
- WSiP надаватиме безкоштовні книги та навчальні матеріали зі своїх ресурсів для українських дітей у Польщі,
- ми запускаємо безкоштовні курси польської мови для українців у рамках наявних ресурсів у нашій мережі мовних шкіл Profi-Lingua та тренінги для волонтерів, які хочуть долучитися до викладання польської мови,
- нашу варшавську квартиру заселять нужденні біженці з України. Також допоможемо знайти притулок, привезти та транспортувати до місця інтродукції,
- ми надаємо юридичні консультації нашим українським працівникам та їхнім родинам, а також підтримуємо в процесі легалізації їх перебування та роботи в Польщі.
Ми постійно працюємо та шукаємо нові способи для надання допомоги.
Наглядова рада, Правління та співробітники WSiP SA