Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że miliony obywateli tego kraju znalazło się w zupełnie nowej, sytuacji. Nie wszystkie występujące zagrożenia mają tak gwałtowny i brutalny przebieg jak wojna, ale mają one jeden wspólny mianownik – konieczność adaptacji. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że żaden scenariusz nie może być wykluczony. Zatem w naszym wspólnym interesie jest przygotowanie się na każdą ewentualność.
Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to instytucja, która wielu osobom kojarzy się z SMS-ami, wysyłanymi przede wszystkim przy okazji gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Zadania RCB są jednak zdecydowanie bardziej rozległe i dotyczą identyfikowania wszelkich zagrożeń, opracowywania rozwiązań i koordynowania odpowiedniego przepływu informacji. Instytucja rozpoczęła swoją działalność na początku sierpnia 2008 roku. Jednym z istotnych elementów działalności RCB jest także edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Od wielu lat Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowuje poradniki, infografiki, animacje, a nawet filmy, które można znaleźć np. w mediach społecznościowych. Najnowszą publikacją RCB jest e-book „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”. Można w nim znaleźć wiele bardzo praktycznych informacji.
Inni czytali: Jak weryfikować źródła informacji, po które sięga dziecko?
Czy można przygotować się na wojnę?
Od czasu zniesienia obowiązkowego poboru do zasadniczej służby wojskowej, dla wielu osób jedyny kontakt z armią ograniczył się do relacji medialnych. Czy oprócz zawodowych żołnierzy są więc inne liczne grupy, które są przygotowane na ewentualny wybuch wojny? W tym kontekście warto pamiętać, że zdolność reagowania na sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia czy inne kryzysy, to nie tylko kwestia naszej odporności psychicznej. To w dużej mierze także odpowiednio ugruntowana wiedza, która ułatwia zachowanie się w rozmaitych sytuacjach. I to właśnie w tym celu przygotowano poradnik „Bądź gotowy…”, dostępny zarówno w formacie PDF, jak i prezentacji PowerPoint.
Co można znaleźć w poradniku „Bądź gotowy…”?
Składająca się z 36 stron publikacja jest podzielona na dwie zasadnicze sekcje – „Kryzys i wojna” oraz „Działania w czasie zagrożenia”. W pierwszej części autorzy skoncentrowali się na zdefiniowaniu pojęć kryzysu oraz wojny. Dodatkowo poruszają o różnych aspektach przygotowania się do wystąpienia ewentualnych zagrożeń. Szczegółowo opisane zostały chociażby funkcjonujące w naszym kraju sygnały alarmowe, które uruchamiane są w określonych prawem sytuacjach. Druga część to praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w czasie zagrożenia. Dzięki nim dowiemy się jak należy zareagować, gdy usłyszymy strzały lub staniemy się świadkami wybuchu. Poradnik odpowiada także na pytania związane z postępowaniem w przypadku ataku chemicznego, biologicznego czy jądrowego. Na ostatnich stronach przeczytamy o tym jak należy zachować się, gdy trafimy do niewoli, a także jakie przedmioty warto zabrać podczas konieczności nagłej ucieczki z domu.
Dowiedz się również, jak uczyć dzieci reagowania w kryzysowych sytuacjach.
Jak wykorzystać poradnik?
Treści znajdujące się w poradniku mają charakter uniwersalny, a ich odbiorcą może być każdy z nas. Autorzy postawili na konkretne informacje, dzięki czemu lektura nie jest nużąca. Ilustracje pomagają łatwiej powiązać informacje z konkretnymi symbolami i sytuacjami. E-book „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” może być także dobrą pomocą dla nauczycieli przygotowujących lekcje związane z wojną w Ukrainie i jest dostępny do bezpłatnego pobrania na stronach RCB. Przeczytaj również o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ