Lęk u dzieci może objawiać się w różnych formach – złością, smutkiem, zrzędliwością czy złym nastrojem. Takie emocje są normalną częścią dzieciństwa, ponieważ dziecko nadal rozwija umiejętność ich regulacji. Czasem jednak zły nastrój wydaje się ciągły, a dziecko wygląda jakby nie mogło przestać się martwić. Może to być oznaką tego, że dziecko odczuwa stres lub lęk. Poznaj ćwiczenia sensoryczne i uważności, które pomogą wyregulować emocje. Świetnym sposobem, aby dziecko oderwało się od złych emocji, od zmartwienia czy smutku, jest zaangażowanie go w zabawę sensoryczną, która w swojej naturze jest bardzo pochłaniająca i świadoma.
Przeczytaj także: Czym jest zaburzenie przetwarzania sensorycznego?
Ćwiczenia sensoryczne i uważności dla dzieci
Ćwiczenia uważności lub sensoryczne, czy też ćwiczenia regulujące równowagę emocjonalną, to znakomity sposób pomocy dziecku w pozbyciu się złego nastroju, zatrzymaniu cyklu zamartwiania się oraz powstrzymania gniewu. Pomogą one dziecku w przejściu ze stanu smutku lub zmartwienia, do tak zwanego, stanu przepływu (inaczej stanu flow). To stan, w którym człowiek jest całkowicie pogrążony w jakiejś czynności, jaką wykonuje. Wtedy jesteśmy pochłonięci obecną chwilą, nawet się nad tym nie zastanawiając i nie odczuwając przemijania czasu.
7 ćwiczeń uważności i sensorycznych, które pomogą dziecku w regulacji emocji i opanowaniu lęku
Stan przepływu występuje, gdy dziecko jest całkowicie zaabsorbowane zabawą. Dzieje się tak, gdy na przykład odkrywa coś nowego. Sama zabawa ma działanie terapeutyczne. Czasami dziecko potrzebuje nieco pomocy, aby osiągnąć stan przepływu. I tu bardzo pomocne mogą być ćwiczenia uważności i sensoryczne.
Przeczytaj także: Mindfulness, czyli trening uważności. Co może dać dziecku?
1. Polowanie
To ćwiczenie pomaga dziecku na nowo odkryć jego otoczenie za pomocą pięciu zmysłów. Dodatkowo, daje dużo frajdy. Dziecko odkrywa miejsce, w którym może się bawić za pomocą wzroku, zapachu, dotyku, słuchu i smaku. Pozwól dziecku odkryć jego pokój, wasze mieszkanie, dom czy otoczenie domu za pomocą wszystkich zmysłów. Możesz zrobić też plakat lub wypisać na tablicy po kilka rzeczy, które dziecko lubi widzieć, czuć, wąchać, smakować i słuchać. W tym ćwiczeniu dziecko nie tylko może odnajdować w swoim otoczeniu przedmioty i miejsca, ale także wykonywać czynności, jak na przykład przytulanie pluszaka, głaskanie zwierzaka domowego, całowanie rodzica.
2. Zrób esencjonalny slime
Slime to bardzo kreatywna zabawka, która charakteryzuje się niezwykłą rozciągliwością i elastycznością. Po polsku zwana jest także glutem lub glutkiem. Można ją kupić, ale zdecydowanie większą frajdę przynosi wykonanie jej samodzielnie. Robienie własnego slime’a jest znakomitą aktywnością, w którą można zaangażować dziecko. Dodatkowo, może ona pobudzać wiele zmysłów. Wykonaj zapachowy slime (rumiankowy lub lawendowy) albo nawet slime jadalny. Wykonanie „glutka” zaangażuje u dziecka zmysł dotyku, ale także węchu czy nawet smaku. Pamiętaj jednak, aby dobrze przygotować się do jego wykonania, aby zabawka była w pełni bezpieczna.
3. Wykonaj gniotki lub piłeczki antystresowe
Gniotki i piłeczki antystresowe są bardzo proste do wykonania. Zrób je z dzieckiem, a dodatkowo ozdób je w zabawne minki/emoji, które wyrażają różne emocje. To dodatkowo pomoże dziecku identyfikować i wyrażać własne emocje, natomiast zabawa nimi będzie angażować dotyk.
Przeczytaj także: Jak wspierać zdenerwowane dziecko?
4. Stwórz sensoryczny ogród
Ogrodnictwo ma bardzo pozytywny wpływ na redukcję stresu i wyzwalanie pozytywnych emocji. Jedną z przyczyn tego jest to, że zajmowanie się ogrodem wprowadza nas w stan przepływu (flow). Niektóre badania pokazują wręcz, że kopanie czy praca w ziemi zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Jeśli nie masz ogródka czy miejsca przed domem, wykorzystaj balkon, albo pomyśl o domowej wersji mini ogródka. Stwórz z dzieckiem jego magiczny ogród. To wspaniałe zajęcie sensoryczne dla dziecka. To także prosty sposób na kontakt z naturą.
5. Zrób słoik z brokatem
Słoiki z brokatem, znane również jako „magiczne słoiki” lub „słoiki spokoju”, są nie tylko urzekające, ale również angażujące. Gdy dziecko czuje się smutne czy zdenerwowane, słoik może odzwierciedlać to, co dzieje się z emocjami. Poproś dziecko, aby potrząsnęło słoikiem i wytłumacz, że to właśnie dzieje się czasem z jego emocjami i myślami, gdy jest zdenerwowane. Następnie poproś, aby odłożyło słoik i zaczekało chwilę. Wtedy zobaczy, jak brokat powoli opada i wszystko się uspokaja.
6. Uważne kolorowanie
Kolorowanie to aktywność, która w naturalny sposób łączy się uważnością. To coś angażującego, ale wtedy, gdy szczególnie się nad tym nie zastanawiasz i po prostu cieszysz się chwilą. Kolorowanie nie jest tylko dla dzieci. Badania pokazują, że nawet u dorosłych kolorowanie redukuje stres.
7. Zabawy w wodzie
Woda ma w sobie coś magicznego, jeśli chodzi o wprawianie dzieci w dobry nastrój. Bez względu na to, czy jest to sensoryczna kąpiel z kolorowymi, święcącymi zabawkami, zabawa w baseniku, bieganie z wężem ogrodowym czy polewanie się wodą, ten rodzaj zabawy niemal zawsze sprawi, że twoje dziecko w magiczny sposób stanie się zaangażowane i wesołe. Artykuł powstał na podstawie publikacji: „Mindful and Sensory Activities To Help Children Break Free of Worry or Upset”.
Przeczytaj także: Proste sposoby na poprawę zachowania i nastroju dziecka
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ