Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy dziecko powinno chodzić do przedszkola. Największy dylemat mają ci, których sytuacja życiowa nie wymaga zapisania pociechy do takiej placówki. Rodzice mający własną działalność lub pracujący zdalnie, niekiedy są w stanie zajmować się dzieckiem bez konieczności wysyłania go do przedszkola. Zazwyczaj sprawa wygląda inaczej, kiedy opiekunowie pracują na etacie. Wówczas dylemat może być mniejszy, gdyż sytuacja wymaga twardych decyzji, ale również wtedy mogą pojawić się wątpliwości i niepokoje. Przyjrzeliśmy się tej sprawie z perspektywy dobra dziecka.
Czy dziecko powinno chodzić do przedszkola?
Najmłodsi często mają problemy z adaptacją w przedszkolu. Wyjęci z dotychczas znanego sobie środowiska, w którym obowiązywały inne zasady i rytm dnia, a rodzice lub inni członkowie rodziny byli stale obecni – muszą poradzić sobie z nową sytuacją. Potrzebny do tego jest czas, wyrozumiałość i odpowiednie podejście pedagogiczne. Chociaż takie obrazki składają się na wahania rodziców odnośnie do tego, czy warto posyłać dziecko do przedszkola, to nie należy się zniechęcać. Jeśli mały człowiek na początku swojej przedszkolnej przygody w ogóle jej nie akceptuje, a wyjścia do placówki okupione są płaczem – trzeba to zaakceptować i przeczekać. Z czasem może się to zmienić, a korzyści płynące z przedszkolnej edukacji zniwelują ewentualne minusy.
Czytaj także: Wstydliwy przedszkolak – jak go wesprzeć?
Co daje dziecku przedszkole?
Przedszkole, jak wskazuje już sama nazwa tej instytucji, jest etapem w życiu dziecka, w którym „przed szkołą”, czyli przed obowiązkiem szkolnym, może się ono – w atmosferze zabawy – wielu rzeczy nauczyć. Wiadomo, że uczęszczanie do przedszkola kształtuje m.in. prawidłowy rozwój społeczny i emocjonalny. To właśnie w tym miejscu dziecko po raz pierwszy uczy się współżycia w społeczności, przestrzegania zasad i norm społecznych. Zawiera także pierwsze przyjaźnie, uczy się rozwiązywać konflikty poprzez dochodzenie do kompromisu i dowiaduje się, w jaki sposób radzić sobie z emocjami. To niezwykle cenne doświadczenie, które pomoże mu przebrnąć przez szkolną przyszłość.
Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?
Dodatkowo w przedszkolu szybko rozwija się mowę i umiejętności sprawnego komunikowania się. W miejscu tym zazwyczaj prowadzone są ćwiczenia mające na celu rozwój narządów mowy, zabawy artykulacyjne, dźwiękonaśladowcze i oddechowe. Rozmaite zajęcia przygotowują także umysł malucha do nauki czytania i pisania. Rozwijane poprzez pierwsze ćwiczenia są także zdolności matematyczne przedszkolaka. Dodatkowo w tym miejscu znacznie poprawia się sprawność ruchowa dziecka. To wszystko sprawia, że po przedszkolu wkroczenie w szkolną rzeczywistość będzie dla naszej pociechy znacznie łatwiejsze.
Inni czytali: Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do przedszkola?
Podsumowując te wszystkie plusy, nie mamy wątpliwości, że jak najbardziej dziecko powinno chodzić do przedszkola. Poza wyjątkowymi, jednostkowymi i indywidualnymi sytuacjami, taka droga edukacji gwarantuje bezstresowe wkroczenie w dalsze etapy dzieciństwa. Pozwala wynieść z tej placówki pozytywne wspomnienia, które w przyszłości składać się będą na słodki obraz beztroskiego dzieciństwa.
Poznaj czytanki Domek z bajki. Czytanki i Gwiazdka z nieba. Czytanki
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ