Absolwent szkoły podstawowej i jego rodzice stają przed pierwszą poważną decyzją, jaką jest wybór tak zwanej szkoły średniej. Może on wybrać naukę w technikum, gdzie będzie kształcił się przez najbliższe 5 lat. Nauka w technikum, niezmiennie, oprócz wykształcenia ogólnego, pozwala zdobyć także kwalifikacje w wybranym zawodzie.
Czy warto iść do technikum?
Nauka w technikum obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty zawodowe. Sądzę, że wybór tego typu szkoły to dobra propozycja dla młodych ludzi, którzy mają już jasno sprecyzowane i konkretne plany na przyszłość. Wiedzą, jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości. Młodzi ludzie mają świadomość, że jeżeli będą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, to wraz z ukończeniem technikum, uzyskają konkretne kwalifikacje. Dzięki temu bez problemu znajdą pracę w wybranej profesji lub też będą mogli założyć własną działalność gospodarczą. Taki scenariusz pozwala na szybkie usamodzielnienie się i godne życie na własny rachunek. To właśnie jest często cel dla wielu pragmatycznie myślących młodych ludzi. Należy mieć jednak świadomość, że wybór technikum wiąże się dużą ilością nauki.
Inni czytali: Czy warto iść do szkoły branżowej?
Jak wygląda edukacja w technikum?
Uczniowie techników realizują tę samą podstawę programową kształcenia ogólnego, co uczniowie w liceum ogólnokształcącym i przystępują do tej samej matury. Dodatkowo realizują także zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z zawodem, który wybrali. Te także organizuje im szkoła. Najczęściej uczeń technikum ma 7 lub 8 godzin zajęć dziennie. Miesięczna praktyka zawodowa, która coraz częściej bywa realizowana nie tylko w Polsce, ale dzięki udziałowi szkół w programie Erasmus +, poza granicami Polski. Jest to także okazja do lepszego poznania zawodu, rozwijania umiejętności praktycznych i kontaktów. Nauczyciele przedmiotów zawodowych również doskonalą swoje umiejętności i podwyższają kwalifikacje zawodowe potrzebne do wykonywania pracy i przygotowania uczniów do egzaminów zawodowych, czyli egzaminu pisemnego i praktycznego.
Technikum nie determinuje wybranego zawodu
Oczywiście absolwent technikum może kształcić się także na studiach związanych z zawodem, którego uczył się w szkole lub podjąć zupełnie inny kierunek studiów. Niestety, część młodzieży o mniej sprecyzowanych planach na przyszłość, kończąc szkołę ponadpodstawową nie wie, jaką pracę chce wykonywać w przyszłości. W porównaniu do swoich koleżanek i kolegów z liceów, uczeń technikum ma dodatkowy rok na to, aby zdecydować, co chce robić w życiu. Często właśnie ten rok pozwala mu uświadomić sobie, czym chce się zajmować w życiu.
Czytaj także: Wejście na rynek pracy. Kiedy i na jakich warunkach można zacząć pracować?
Możesz pracować w konkretnym zawodzie w trakcie studiów
Obecnie nierzadko naukę na studiach rozpoczynają osoby, które zdążyły już trochę popracować i zorientowały się, że dzięki studiom będą mogły podjąć dodatkowe zatrudnienie lub też, dzięki wykształceniu, szybciej awansować. Wśród nich są także absolwenci techników. W dobie dużej popularności studiów zaocznych i możliwości kształcenia w formie on-line dużo łatwiej zdobyć wykształcenie wyższe. Sądzę, że warto poważnie zastanowić się nad możliwością kontynuowania nauki w technikum. Może to przynieść wiele korzyści i nie zamyka drogi na studia. Daniel Buchowiecki – nauczyciel i wychowawca
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ