Trudne czasy pandemiczne sprawiają, że wielu rodziców i opiekunów zastanawia się nad tym, by ich dzieci przeszły na edukację domową. Jakie warunki należy spełnić, by dziecko mogło uczyć się z domu? Według informacji ze stron rządowych każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat może przejść na edukację domową. Dyrektor przedszkola albo szkoły może zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wtedy nauczycielami dziecka mogą być:
- rodzice,
- opiekunowie prawni,
- inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie.
Wymagania dla edukacji domowej
Co trzeba przygotować? Przede wszystkim wniosek o zezwolenie na edukację domową. Nie ma jednego wzoru takiego wniosku. Powinno się zapytać w przedszkolu albo w szkole, czy posiadają taki wzór. Jeśli nie – można napisać go samodzielnie. Należy wyjaśnić w nim, dlaczego chcemy, żeby dziecko uczyło się w domu. Do tego – według rządowych informacji – należy dodać jeszcze kilka dokumentów. Są to: opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, oświadczenie, w którym napiszemy, że zapewnimy dziecku warunki umożliwiające mu realizację podstawy programowej na tym etapie kształcenia oraz zobowiązanie, w którym napisane będzie, że twoje dziecko będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Najważniejsze – dokumenty można złożyć w szkole lub przedszkolu w dowolnym momencie. Nie trzeba czekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Usługa jest oczywiście bezpłatna. Dyrektor wyda decyzję do 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym złożysz wszystkie dokumenty. Jak wynika z dodatkowych informacji, w czasie pandemii koronawirusa stało się to dużo prostsze: zamiast orzeczenia z poradni psychologicznej, wystarczy wniosek, który rodzic musi złożyć w wybranym przedszkolu czy szkole.
Czy edukacja domowa jest popularna?
Według danych statystycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej z września 2017 liczba dzieci w edukacji domowej w Polsce wynosiła 13 955, co stanowi 26% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Z tego 86% (12 025) stanowili wówczas uczniowie szkół podstawowych, 6,5% uczniowie gimnazjum (907), a 4% uczniowie liceum (566). Czasy pandemii w 2020 zmieniły zainteresowanie edukacją domową. Zanim wprowadzono zdalne nauczanie, na warszawskim Ursynowie liczba wniosków o zgodę na nauczanie domowe wzrosła w trakcie pandemii o około 20 proc. Pamiętajmy, że edukacja domowa to nie jest sposób na przeczekanie pandemii w domu. To normalna edukacja, często trudniejsza niż normalna. A uczniów czekają egzaminy klasyfikujące, które trzeba zdać. To test również dla rodziców – jeśli dziecko ich nie zda, musi wrócić do stacjonarnej szkoły. Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj:
- https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity – Dz. U. z 2015 r., poz. 2156, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (jednolity tekst – Dz. U. z 2020 r. poz. 256)