Egzamin maturalny zostanie przeprowadzony wyłącznie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak to miało miejsce przed rokiem 2020, na podstawie wymagań określonych w podstawie kształcenia ogólnego – aneksy do Informatorów o egzaminie maturalnym znajdziesz na stronie internetowej CKE oraz GOV.
Egzaminy obowiązkowe:
Część ustna:
- język polski bez określania poziomu (próg zaliczenia: 30%),
- język obcy nowożytny bez określania poziomu (próg zaliczenia: 30%).
Część pisemna:
- język polski poziom podstawowy (próg zaliczenia: 30%),
- matematyka poziom podstawowy (próg zaliczenia: 30%),
- język obcy nowożytny poziom podstawowy (próg zaliczenia: 30%),
- wybrany przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony (bez progu).
Egzaminy dodatkowe
- Od 1 do 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym albo – w przypadku języków obcych – rozszerzonym lub dwujęzycznym.
- Osoby posiadające dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe mogą nie przystępować do egzaminu z 1 przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
- Absolwenci szkół/oddziałów dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym (jako przedmiotu dodatkowego).
Ustny egzamin – obowiązkowy.
- Czas trwania: 30 minut, w tym:
- 15 minut –przygotowanie do odpowiedzi
- 15 minut –wypowiedzi monologowe i rozmowa z zespołem przedmiotowym.
- Maksymalna liczba punktów do uzyskania: 30.
Zestaw zadań egzaminacyjnych
Zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań:
- zadanie 1. (z puli zadań jawnych) zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej
- zadanie 2. dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki, bądź językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo ikonicznego.
Zadania jawne są publikowane na stronie CKE:
- na egzamin w 2023 r. –już są dostępne, dostosowane do wymagań egzaminacyjnych (aneks z 25 lutego br.)
- na egzamin w 2024 r. – zostaną ogłoszone do 1 września 2022 r.
Język polski – poziom podstawowy – egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych i obejmujący wymagania z podstawy programowej.
- Czas trwania: 240 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:
- część 1. Język polski w użyciu – czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca- 10 pkt (ok. 5 – 7 zadań głównie otwartych opartych na dwóch tekstach),
- część 2. Test historycznoliteracki – znajomość problematyki lektur obowiązkowych – 15 pkt (ok. 6-15 zadań, głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach),
- część 3. Wypracowanie – 35 pkt.
- dwa tematy wypracowania do wyboru (tekst argumentacyjny, oba tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej, lektura do wyboru przez zdającego spośród wszystkich lektur obowiązkowych (lista na stronach 2 i 3 arkusza egzaminacyjnego),
- wymagana minimalna długość wypracowania: 300 wyrazów (nie, jak określono wcześniej w Informatorze – 400).
Dowiedz się: Jak wybrać przedmioty do egzaminu maturalnego?
Jak przygotować młodzież do egzaminy maturalnego 2023?
Specjalistyczne szkolenia pozwolą uzupełnić wiedzę i rozwinąć umiejętności w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu dojrzałości w nowej formule. Listę dostępnych szkoleń znajdziesz tutaj. Więcej szkoleń dla nauczycieli i dyrektorów znajdziesz na stronie Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych. A jeśli szukasz materiałów przygotowawczych dla swoich uczniów, koniecznie zobacz ofertę naszych repetytoriów maturalnych, które pomogą powtórzyć materiał z 5 przedmiotów (matematyka, język polski, chemia, biologia, geografia). Razem z książką otrzymasz bezpłatny dostęp do pełnego kursu online na matura.zdasz.to Przeczytaj także: Jak ukierunkować ucznia do wyboru przedmiotów egzaminacyjnych?