Hodowanie roślin to nie tylko przyjemne zajęcie, ale także doskonały sposób na rozwijanie w sobie odpowiedzialności i troski o innych. Powinien wiedzieć o tym każdy rodzic. Często lepiej jest zacząć pielęgnować z dzieckiem roślinki, niż kupować w sklepie zoologicznym pierwszego chomika, świnkę morską lub rybkę, bez odpowiedniej wiedzy na temat zwierząt. Tak naprawdę świat przyrody oferuje nam nieskończenie wiele możliwości nauki dotyczącej świata. Umysł dziecka z pewnością się tym zainteresuje, bowiem nic tak nie pochłania, jak obserwowanie otaczającej go rzeczywistości. Poza tym rośliny bez wątpienia wymagają sporej uwagi, a więc i energia naszego dziecka będzie mogła zostać spożytkowana w odpowiedni sposób.
Hodowanie roślin z dzieckiem rozwija umiejętności planowania i organizacji
Hodowanie roślin wraz z dzieckiem bez wątpienia niesie wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala rozwijać umiejętności planowania i organizacji. Ogrodnicze aktywności, czy to na dużej powierzchni działki, czy w niewielkiej doniczce na balkonie w bloku wymagają najpierw określenia, jakie rośliny chcemy uprawiać. Musimy dowiedzieć się, kiedy powinniśmy je sadzić, jakie warunki im zapewnić i jakie nawozy wykorzystać, by rosły zdrowo. Jeśli włączymy do tych przygotowań dziecko, będzie to idealna okazja, aby wdrażać dobre nawyki planowania i umiejętności organizacyjnych już od młodego wieku. Poza tym frajda z wyboru czegoś, co wyhodujecie pracą własnych rąk, może sprawić, że nasz potomek nauczy się wytrwałego dążenia do celu.
Czytaj także: Obowiązki domowe dopasowane do wieku dziecka
Czy hodowanie kwiatów może nauczyć odpowiedzialności i cierpliwości?
Kiedy już zaczniemy z dzieckiem hodować wybrane rośliny, będziemy mieli idealną okazję do nauczenia naszej pociechy cierpliwości. W końcu rosną one w swoim własnym tempie i wymagają czasu i uwagi, aby rozwijały się zdrowo. Tutaj każdy rodzic może się w duchu uśmiechnąć, w końcu to zupełnie tak samo jest z naszymi dziećmi. Kiedy razem hodujemy roślinę ważne jest, aby nie przyspieszać procesu i pozwolić jej rosnąć naturalnie. W ten sposób uczymy się doceniać chwilę i cieszyć się małymi sukcesami. Wygląda więc na to, że w procesie hodowli roślin i my dorośli mamy szansę wyciągnąć dla siebie kilka ważnych nauk. Ogrodnictwo bez wątpienia uczy nas i nasze dzieci troski o innych. Rośliny są żywymi istotami i potrzebują wytrwałej opieki, aby rozwijały się zdrowo. Jest to bez wątpienia koronny argument w dyskusji, czy tego rodzaju aktywność jest dobrym sposobem na naukę odpowiedzialności. Obserwując swoje postępy dziecko z pewnością nabierze wielu cech, które można będzie z czasem uznać za przejaw dojrzałości. Co jednak najpiękniejsze, w zamian za wspólne spędzony z nimi czas, rośliny, o które tak bardzo dbamy, dadzą nam piękne, dekoracyjne widoki i czystą dumę. Codzienne obcowanie z naturą poprawi nam też humory. W tym równaniu nie ma przegranych.
Inni czytali: Wpływ zwierząt na rozwój i wychowanie dziecka
Jakie kwiaty wybrać na początek?
Jeśli chcesz rozpocząć hodowanie kwiatów z dzieckiem, warto na początek wybrać rośliny odporne na zaniedbania i zapominanie o nich. Dobry rozwiązaniem mogą być tutaj m.in. aloesy, kaktusy czy sansewierie. Takie rośliny nie wymagają częstego podlewania czy nawożenia. Najbardziej może im zaszkodzić nadmiar wody. O każdej roślinie i jej pielęgnacji można także przeczytać na specjalistycznych stronach, co może stanowić dodatkową okazję do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak hodować rośliny w domu, wejdź na stronę www.zazielenieni.pl. Na tym blogu znajdziesz kompendium wiedzy na temat uprawy kwiatów.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ