Matura ustna z języka polskiego jest dla wielu osób źródłem dużego stresu. Składają się na to dwa czynniki – wystąpienie przed egzaminatorami oraz sprawdzenie wiedzy. Wiele osób nawet po zdaniu matury wzdryga się na wspomnienie o niej, a nierzadko to właśnie egzamin ustny stanowił największe wyzwanie. Nie musi tak jednak być. Zatem jak przygotować się do ustnej matury z polskiego, żeby zmniejszyć poziom stresu?
Kiedy odbywają się matury ustne z języka polskiego?
W tym roku ustny egzamin maturalny z języka polskiego w terminie głównym zostanie przeprowadzony zgodnie z harmonogramem od 10 do 23 maja 2023 roku. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 5 do 7 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym – 21 sierpnia 2023 roku. Tyle z terminarza, ale co zrobić, by te daty nie spędzały maturzystom snu z powiek? Jest na to kilka prostych sposobów.
Jak przygotować się do ustnej matury z polskiego? Zapoznaj się z podstawą programową
Po pierwsze warto zapoznać się z tegoroczną podstawą programową, by nic nas na maturze ustnej nie zaskoczyło. Poza podstawowymi czynnościami, znanymi wszystkim uczniom z przygotowań np. przed ważnymi sprawdzianami, takimi jak: powtórzenie wiadomości i przeczytanie lektur, niezwykle ważne jest również wcześniejsze sprawdzenie, jak taki egzamin będzie przebiegał. Należy dokładnie wiedzieć, ile egzamin będzie trwał oraz ile punktów będzie można zdobyć. W formule 2023 będzie ich łącznie 30.
Kup repetytorium przygotowujące do podstawowej matury z języka polskiego >>
Na ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego zestaw zadań egzaminacyjnych będzie składał się z dwóch zadań. Jedno będzie jawne (pula pytań jest publikowana na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) – jego zadaniem jest sprawdzenie znajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej. Drugie natomiast dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki, a osoba zdająca ma za zadanie omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu literackiego, nieliterackiego lub tekstu ikonicznego.
Żeby zmniejszyć stres, przygotuj potrzebne rzeczy wcześniej
Należy pamiętać, by na egzamin wziąć ze sobą dowód osobisty konieczny do zweryfikowania tożsamości ucznia. Tuż przed maturą dobrze przygotować sobie listę rzeczy, o których w stresie możemy zapomnieć i odczytać ją na głos przed wyjściem z domu. To może uchronić nas od przykrej wpadki. Warto zwizualizować sobie również przebieg wymarzonego egzaminu, który idzie po naszej myśli jak z płatka – to także pozwoli na redukowanie poziomu stresu.
Kup repetytorium przygotowujące do rozszerzonej matury z języka polskiego >>
Ucząc się, warto postawić natomiast na memotechniki. Znaleźć sposób, który pomaga wiedzy wejść skutecznie do głowy. Dla jednych są to fiszki, dla innych kolorowe notatki, a do wielu osób najlepiej trafiają słuchowiska dedykowane maturzystom. Wykorzystywanie metody, która najmniej nas obciąża, a daje najwięcej frajdy, jest sprzymierzeńcem poświęcania nauce większej ilości czasu. Dobre przygotowanie to gwarancja sukcesu. Warto jednak pamiętać, że życie bywa nieprzewidywalne i mogą w nim wystąpić sytuacje losowe. Nie należy wtedy tracić głowy. Nawet jeśli noga na egzaminie maturalnym komuś się powinie, kolejne terminy wciąż dają szansę na sukces podczas egzaminu dojrzałości. Pozytywne nastawienie to zdecydowanie najważniejszy element, który należy rozwijać w sobie konsekwentnie aż do majowej sesji egzaminacyjnej.
Czytaj także: Jak uczyć się do matury? Jak się do niej przygotować?
Poznaj repetytoria maturalne przygotowujące do matematyki – poziom podstawowy i poziom rozszerzony.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ