Praca domowa to nieodzowny element nauki w szkole. Nie zawsze jednak dziecko sumiennie podchodzi do tematu, a czasem wręcz robi wszystko, by w domu nie otwierać podręczników. Wielu rodziców ma problem ze zmotywowaniem dziecka do nauki w domu i odrabiania pracy domowej. Jak sobie z tym poradzić?
Wypracowanie trzeba oddać jutro, a jest już wieczór i dziecko nawet nie zaczęło, mimo, iż pracę miało zadaną kilka dni wcześniej? Panikujesz, bo wiesz, że jest za późno, a nie oddanie wypracowania skutkuje negatywną oceną. Dziecko się opiera. Nie potrafi tego wyrazić słowami, ale jest zestresowane i czuje się przytłoczone. Żałuje, że nie zrobiło tego wcześniej, ale przecież tak bardzo nie lubi pisać wypracowań.
To już nie pierwszy raz i nic nie skutkuje. Szlaban na gry wideo nie przynosi efektów. I co teraz?
Jak poradzić sobie z opornością dziecka do odrabiania lekcji?
Skup się na sobie – Przed kolejną walką o pracę domową, pomyśl przez chwilę o własnych myślach, emocjach, uczuciach i lękach, jakie masz w stosunku do swojego dziecka. Czy to, jak radzi sobie w szkole, mocno na ciebie wpływa? Dlaczego panikujesz? Dlaczego się denerwujesz? Zastanów się, co dzieje się w twojej głowie. To będą dla ciebie bardzo pomocne informacje.
Szukaj przyczyny – Jest wiele powodów, dla których dziecko nie chce odrabiać lekcji. Zamiast stawiać tezy, bądź ciekawy. Zadawaj pytania, szukaj wskazówek, skup się na zrozumieniu, co dla dziecka może być wyzwaniem i co sprawia mu trudność. Wiele rzeczy może wpływać na niechęć dziecka do odrabiania lekcji.
Pora dnia ma duże znaczenie – Niektóre dzieci wracają ze szkoły do domu i od razu zabierają się za odrabianie lekcji. Inne potrzebują czasu na relaks, odpoczynek. Niektóre dzieci lepiej pracują rano, a inne wieczorem. Zwróć uwagę na to, jaka pora dnia do pracy jest najlepsza dla twojego dziecka.
Wspólna burza mózgów – Z odrabiania pracy domowej raczej trudno będzie uczynić radosną czynność, ale jest kilka rzeczy, które sprawią, że będzie przyjemniejsza i łatwiejsza dla wszystkich. Rozmawiaj z dzieckiem i pytaj o jego potrzeby. Dyskutuj o różnych rozwiązaniach i możliwościach podejścia do odrabiania lekcji. Ułóż plan i co jakiś czas, sprawdzaj jak jest realizowany.
Pamiętaj o swojej roli – To oczywiste, że rodzic chce ratować dziecko, gdy ma problem. Twoja pomoc, być może uchroni dziecko przed negatywną oceną, ale jednocześnie może utwierdzić je w przekonaniu, że nie trzeba się uczyć. Każde dziecko będzie potrzebowało innego poziomu wsparcia. Bądź czujny, aby dać dziecku pomoc, jakiej potrzebuje, ale nie rób wszystkiego za niego. Czasami możesz pomóc jedynie słuchając, a nie robiąc coś za dziecko.
Poproś o pomoc – Nie możemy oczekiwać, że dziecko samo z siebie, bez żadnej pomocy, nagle nauczy się, jak pisać notatki, jak się efektywnie uczyć, jak poprawnie trzymać długopis. Jeśli próbowałeś różnych metod, a mimo to twoje dziecko nadal z czymś sobie nie radzi, poproś o dodatkowe wsparcie profesjonalistów.
Przeczytaj także: 7 powodów, dla których Twoje dziecko nie słucha. Co zrobić, aby dziecko nas słuchało?