Fizyka ma opinię przedmiotu trudnego i lubianego wyłącznie przez wybranych. Chociaż nie brakuje opinii, że liczba osób, które szybką ją pojmują jest bardzo niewielka, to w praktyce jest to krzywdzący stereotyp. Tak naprawdę fizyka otacza nas z każdej strony i może w łatwy sposób zainteresować młode umysły. Wystarczy przekazywać jej zagadnienia w odpowiedni sposób. Czy nie lepiej odnieść się do siły grawitacji, z którą wszyscy mamy do czynienia, aktywizując uczniów i pokazując im ją na przykładzie, niż wyłącznie brać się za kolejne, rozpisane na tablicy zadanie?
Jak uczyć fizyki w szkole podstawowej?
Największym problemem nauczanej w szkole fizyki jest to, że wszyscy powinniśmy ją kochać, a w większości jej nienawidzimy. Dlaczego? Można wrócić myślami do czasów szkolnych. Od razu przypomina nam się obraz fizyki, jako niesamowicie trudnego przedmiotu, którego nie jesteśmy w stanie pojąć. Tymczasem ta przyjaciółka matematyki ma ogromny potencjał na stanie się ulubionym przedmiotem klasy. Ćwiczenia praktyczne, odpowiednie akcesoria, doświadczenia i opowieści z całą pewnością nakierują młode i chłonne umysły na fascynację, zamiast niechęć. Fizyki można uczyć się przez zabawę, a pokazywać prawa jej działania da się nawet bez odpowiednio przygotowanej pracowni fizycznej. To ważne, bo choć stan i wyposażenie polskich szkół powoli się poprawiają, to wciąż w wielu miejscach sytuacja ta pozostawia sporo do życzenia. Kiedy już wyczerpią się nam pomysły na zabawę i inne tego typu sposoby na aktywizację najmłodszych, to zawsze pozostają ciekawie skonstruowane podręczniki. Na szczęście te również coraz częściej goszczą na rynku i podają nauczycielowi tak potrzebną, pomocną dłoń. Zdecydowanie „Sposób na fizykę” Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych pomoże także uczniom w cieplejszy sposób spojrzeć na ten przedmiot.
Czytaj także: Jak uczyć matematyki, żeby zainteresować nią uczniów w podstawówce?
Przeprowadzanie doświadczeń pozwoli zaciekawić fizyką
Już od samego wstępu „Sposób na fizykę” obala mit o tym, że fizyka jest przedmiotem (za) trudnym! Podręcznik podsuwa pomysły na wykonywanie różnych doświadczeń nie tylko w szkole, ale również we własnym domu. Oczywiście autorzy zadbali o to, by podczas rozbudzania ciekawości dziecka zadbać o pełne bezpieczeństwo. Przygotowane na nowo, po analizie potrzeb wynikających m.in. z okresu nauki zdalnej, materiały przedstawione w tym podręczniku odpowiadają na współczesne wyzwania. W przystępnej formie prezentują nawet bardzo skomplikowane zagadnienia.
Jak ciekawie uczyć fizyki? Z cyklem “Sposób na fizykę”
Autorzy „Sposobu na fizykę” zadbali o to, by we wszystkich ich podręcznikach z tej serii treść odpowiadała możliwościom poznawczym młodych ludzi. Jednocześnie bazując na podstawie programowej. Wszystkie te cele udało się zrealizować dzięki zastosowaniu metody design thinking. Kluczowym jej założeniem jest dogłębne poznanie potrzeb użytkowników tworzonego produktu. Zbadano więc oczekiwania nauczycieli i uczniów i zderzono je z kolejnymi wersjami przygotowywanych materiałów. Dzięki temu do rąk szkolnej społeczności trafił produkt, który ma szansę pomóc w rozbudzeniu fizycznej i naukowej fascynacji najmłodszych.
Poznaj ofertą dla szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024 >> NOWE podręczniki WSiP zatwierdzone przez nauczycieli i uczniów Obejrzyj film >>
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ
Decydując się na ofertę WSiP uzyskasz także dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej EDURANGA, która będzie zintegrowana z dziennikiem elektronicznym LIBRUS Synergia.
Dowiedz się, jak złożyć zamówienie dotacyjne oraz jakie zmiany nastąpiły w 2023 roku.