Języki obce i ich nauka, to coś, co dosłownie otwiera nam drzwi do całego świata. Dawniej podróże czy możliwość pracy lub dalszej nauki zagranicą nie były tak dostępne i powszechne. Dzisiaj znajomość innych kultur i ich języków jest nie tylko mile widziana, ale również praktyczna i pomocna. Do krajów Unii Europejskiej możemy podróżować bez żadnych dodatkowych formalności, a w wielu miejscach pracy dobra znajomość języka obcego to wspaniała karta przetargowa do zatrudnienia i awansu. – Pytanie o to, czy warto uczyć się języka niemieckiego staje się więc retoryczne. Warto, i to bardzo!
Jak uczyć języka niemieckiego w szkole podstawowej?
Wiemy to my, nauczyciele, wiedzą to rodzice, starsze rodzeństwo i inni dorośli. Dzieci i młodzież mają jednak prawo nie zdawać sobie z tego sprawy, a nawet buntować się przeciwko nauce kolejnego języka obcego. To naturalny etap ich rozwoju i nie ma sensu z nim walczyć. Jedyne, co możemy w tej sytuacji zrobić, to zachęcić dzieci do nauki. Pokazać im możliwości, jakie daje język niemiecki w obecnym i dalszym życiu.
Czytaj także: Kiedy zacząć uczyć i jak oswajać dziecko z językiem obcym?
Język niemiecki w szkole podstawowej
Język naszych zachodnich sąsiadów kojarzy się wielu Polakom z nieprzyjemnym brzmieniem, trudną wymową i skomplikowaną gramatyką. Każdy germanista wie jednak, że jest to czarny PR, w którym znajduje się stosunkowo niewiele prawdy. Język niemiecki może być przyjemny, piękny i łatwo przyswajalny. Tylko jak pokazać to naszym podopiecznym? Sposobów jest naprawdę wiele! Jednym z takich, które najszybciej dowodzą, że nauka ma sens, jest oglądanie filmów lub słuchanie piosenek w tym języku. Każdy, kto kiedykolwiek poznał obcy język, pamięta doskonale uczucie satysfakcji, jakie pojawiło się w momencie praktycznego zastosowania swoich umiejętności. Poza kolejnymi słuchowiskami z podręcznika warto pokazać uczniom żywy język niemiecki, używany przez tych, którzy posługują się nim na co dzień.
Jak ciekawie uczyć języka niemieckiego w podstawówce? Z cyklem „Natürlich auf Deutsch”
Zarysowanie kultury Niemiec również może mieć pozytywny skutek pod kątem zachęcenia dzieci i młodzieży do poznawania tego języka. Z pewnością jedną z najważniejszych rzeczy na drodze do skutecznego nauczenia się komunikacji w tym języku niemieckim jest dobry podręcznik, który będzie pomocą nie tylko dla pedagoga, ale również dla jego podopiecznych. Ten wydany przez WSiP pod tytułem „Natürlich auf Deutsch” z 2023 roku zdecydowanie do takich właśnie opcji należy. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim jest to połączenie sprawdzonych metod nauczania z innowacyjnymi trendami w dydaktyce. By przemówić do młodego człowieka, w podręczniku pojawiają się bliskie jego sercu przykłady. Do tego różnorodne i pozbawione nudy zadania. W trosce o wzrokowców (których w naszym społeczeństwie jest zdecydowanie najwięcej) nie zabrakło elementów graficznych, które wspomagają naukę obcego języka. Taka baza w połączeniu z umiejętnościami nauczyciela musi być przepisem na sukces. Być może pod koniec roku szkolnego klasa zafascynuje się językiem na tyle, że to sam pedagog będzie zaskoczony ich postępami. Za taki finał zdecydowanie warto trzymać kciuki.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ
Decydując się na ofertę WSiP uzyskasz także dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej EDURANGA, która będzie zintegrowana z dziennikiem elektronicznym LIBRUS Synergia.
Dowiedz się, jak złożyć zamówienie dotacyjne oraz jakie zmiany nastąpiły w 2023 roku.