Wielkimi krokami zbliża się czas wakacji w szkołach, wielu rodziców planuje zagraniczne wakacje dla siebie i swoich dzieci. Przy okazji wyjazdu zagranicznego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Tu z pewnością przydatne będzie wyrobienie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wyrobić kartę EKUZ, czym dokładnie jest i komu przysługuje? O tym poniżej.
Co daje karta EKUZ?
Karta EKUZ zapewnia możliwość bezpłatnego skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Karta EKUZ jest także honorowana w Wielkiej Brytanii oraz na terenach zamorskich Francji: W Gwadelupie, Martynice, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujanie Francuskiej; portugalskich: na Azorach i Maderze; hiszpańskich: na Majorce i Wyspach Kanaryjskich.
Czytaj także: Bezpieczne wakacje dziecka. Jak je zapewnić?
Gwarantuje bezpłatny dostęp do świadczeń zdrowotnych za granicą, ale tylko tych które będą niezbędne dla twojego stanu zdrowia. Pamiętaj, że leczenie planowane nie jest refundowane. Warto wiedzieć, że w ramach karty EKUZ podróżujący ma możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, w jakim obowiązuje to w danym kraju. Ma takie same przywileje, ale i obowiązki jak mieszkańcy państwa, w którym przebywa.
Prawa i obowiązki, które obowiązują w danym kraju
Osoba, która posiada kartę EKZU, we Francji zobowiązana jest do pokrycia 30% honorarium lekarza. Z kolei w Niemczech pacjent płaci 10 euro dziennie za pobyt w szpitalu, natomiast w Austrii pokrywa koszt przyjazdu karetki. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jakie prawa i obowiązki pacjenta obowiązują w kraju, do którego się wyjeżdża. Może być również tak, że pacjent będzie musiał pokryć całkowite koszty leczenia i wnioskować o refundację po powrocie do Polski. Przy okazji wyrobienia karty EKUZ trzeba pamiętać, że nie zabezpieczy ona naszego leczenia we wszystkich przypadkach. W zależności od miejsca, jak i rodzaju wyjazdu, jaki planujemy, warto rozważyć także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które będzie nas chroniło w innych wypadkach. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje między innymi: ratownictwa, transportu medycznego do kraju, planowanych zabiegów, innych zabiegów, które nie są konieczne, ubezpieczenia OC, a także rekompensaty z powodu utraty bagażu czy opóźnionego lotu. Poniżej zawarliśmy instrukcję, jak wyrobić kartę EKUZ.
Jak wyrobić kartę EKUZ i komu przysługuje?
Karta EKUZ przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń zdrowotnych w Polsce, czyli mogą się o nią ubiegać:
- zatrudnieni,
- emeryci i renciści;
- prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą,
- pobierający zasiłek / świadczenie przedemerytalne,
- osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia,
- młodzież i dzieci do 18. roku życia.
W wojewódzkich oddziałach NFZ karta EKUZ wydawana jest zazwyczaj „od ręki”. Wyjątkiem może być okres wakacyjny, w którym czas ten może być dłuższy – do trzech dni roboczych.
Kartę można uzyskać na kilka sposobów.
- Osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ
- Drogą mailową do wydziału NFZ (wniosek należy pobrać na stronie NFZ, wydrukować, wypełnić, zeskanować i wysłać mailem).
- Drogą pocztową do wydziału NFZ,
- Za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej, tj. ePUAP (należy wypełnić i następnie wysłać wniosek online, następnie karta EKUZ zostanie wysłana pocztą na wskazany adres).
- Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, czyli IKP (proces taki sam jak za pośrednictwem ePUAP).
Ważne: Karta EKUZ wydawana jest na każdą osobę. Nie są wydawane karty rodzinne.
Jak długo karta EKUZ jest ważna?
20 lat: dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny. do 18. roku życia: dla osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny i nie mają jeszcze 18 lat, są dziećmi lub uczniami, mają własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierają świadczenie rentowe i nie mają jeszcze 18 lat. 5 lat: dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne i nie osiągnęły wieku emerytalnego lub osób, które nie mają ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie i nie mają jeszcze 18 lat. 3 lat: dla osób ubezpieczonych, które są zatrudnione lub prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne. 18 miesięcy: dla osób ubezpieczonych, które: pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, osób, które są studentami, uczniami, doktorantami oraz osób, które są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia w wieku powyżej 18 roku życia. 2 miesiące: dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych. 90 dni: dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ