Gotowanie jest jednym z codziennych obowiązków, stale obecnym w życiu dorosłego człowieka. Już na samym początku rozwoju naszego dziecka możemy sprawić, by ta czynność nie kojarzyła mu się jedynie z przykrą koniecznością, ale była także z przyjemnością. Jeśli odpowiednio oswoimy naszych najmłodszych z gotowaniem, być może zaszczepimy w nich kulinarną pasję, która zaprocentuje w dalszym życiu. Zatem kiedy zacząć gotować z dzieckiem?
Kiedy zacząć gotować z dzieckiem?
Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Nie istnieje jedna, konkretna granica wieku, w której należy wprowadzić dziecko do kuchni, wręczyć mu kuchenne przybory i obserwować, co się wydarzy. Wiele zależy od osobniczych talentów, zdolności i poziomu samodzielności szkraba. Pierwsze gotowanie z pociechą może wzbudzać w rodzicu swego rodzaju strach i lęk. Nic dziwnego! W kuchni mamy wiele niebezpiecznych narzędzi i elementów. A to w końcu pod naszą opieką znajduje się malec, który nie ma z nimi żadnego doświadczenia. Warto więc pamiętać, że na pierwsze gotowanie z dzieckiem dobrze jest wybrać dzień pozbawiony pośpiechu.
Inni czytali: Kiedy zacząć naukę alfabetu?
Czas przyda się nie tylko wtedy, kiedy cierpliwie będziemy tłumaczyć podopiecznemu, co do czego służy i doglądać jego poczynań, ale również wtedy, gdy okaże się, że sprzątania będziemy mieli znacznie więcej niż zazwyczaj. Jednak warto pamiętać, że dziecko dopiero wszystkiego się uczy i nie powinniśmy wymagać od niego niemożliwego. Nie złośćmy się, kiedy po wspólnie spędzonym czasie cała kuchenna podłoga będzie w cukrze, mące lub soli. To w końcu nic takiego, a pozytywne wspomnienia mogą zostać z dzieckiem na całe życie.
Wspólne gotowanie z dzieckiem. Co daje?
Wspólne gotowanie wzmacnia więzi i potrafi być wspaniałą zabawą. Jeżeli dziecko cechuje się już względnie dobrą koordynacją ruchową oraz ciekawością domowych obowiązków – wtedy możemy rozpocząć tę przygodę. Nie ma reguły i konkretnej granicy wieku – jedno dziecko będzie na to gotowe już mając 2-3 lata, a inne dojrzeje do takich przygód w okolicach 5-7 roku życia. Gotując z dziećmi, warto pamiętać, by przygotowywane przez nas danie nie było za trudne. Niewielka ilość składników i potrzebnych czynności sprawi, że maluch szybciej przygotuje jedzenie. Co za tym idzie – poczuje satysfakcję z efektu. Kiedy rodzic wraz z dzieckiem rozpocznie kuchenną przygodę, istnieje ogromna szansa na to, że z czasem będzie to już ich wspólny rytuał. Dzięki zachęcaniu najmłodszych do obowiązków domowych nie tylko zyskujemy chętnych do pracy pomocników, ale również świadomych otoczenia młodych ludzi. Któż z nas nie uśmiechnie się, kiedy wyobrazi sobie malucha, który chętnie pomaga przy świątecznym lub codziennym gotowaniu? Czasem chwila cierpliwości to wielka inwestycja na lata.
Może Cię zainteresować: Nauka wiązania sznurowadeł – kiedy i jak zacząć?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ