Mindfulness, to najprościej mówiąc trening uważności. Może mieć niesamowicie korzystne efekty dla dzieci, od lepszego zachowania po poprawę życia emocjonalnego. Warto więc pracować z dzieckiem nad uważnością, o czym przekonuje doświadczona terapeutka Angela Preuss. Mindfulness to ćwiczenie umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, ale nie tylko. Człowiek w swoim życiu często rozpamiętuje, co było, roztrząsa złe wydarzenia z przeszłości lub zamartwia się tym, co będzie w przyszłości. Przez to zupełnie zapomina o teraźniejszości. Mindfulness to świadome skierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili. Preuss, która od kilkunastu lat pracuje z dziećmi, przekonuje, że trening uważności poprawia zachowanie i kondycję mentalną u wszystkich dzieci, nie tylko tych z problemami. Coraz więcej szkół na całym świecie wprowadza do programu ćwiczenia uważności. Co istotne, mindfulness u dziecka daje jeszcze większe efekty, ponieważ jego mózg i ciało nadal się rozwijają.
Korzyści płynące z ćwiczenia mindfulness
Wzmacnia samokontrolę
Celem mindfulness jest świadome koncentrowanie uwagi na ciele i oddechu. Ludzie w naturalny sposób czymś się rozpraszają. W mindfulness używa się terminu „magiczny moment”, co oznacza ten moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że straciliśmy skupienie i świadomie staramy się je odzyskać. Kiedy dziecko ćwiczy świadome przenoszenie swojej uwagi, to tak jakby ćwiczyło kontrolowanie swojego mózgu.
Zmniejsza lęk i stres
Niestety, w dzisiejszym świecie coraz więcej dzieci odczuwa lęk. Dzieci są bardziej zestresowane niż kiedykolwiek. Wszystko z powodu napiętego grafiku, szybkiego tempa życia, presji w szkole oraz mniejszej ilości czasu, jaką spędzają na dworze, bawiąc się. Ćwiczenia mindfulness są niezwykle efektywne w walce z symptomami lękowymi u dzieci (bóle brzucha, szybki oddech, kołatanie serca) i pozwalają wyregulować ciśnienie krwi, oddech oraz puls. Co więcej, konsekwentne ćwiczenia uważności są jedną z najlepszych metod do zmniejszenia lęku u dziecka, ponieważ utrzymują poziom stresu na niskim poziomie.
Przeczytaj także: Lęki u dziecka. Co robić, żeby dziecko się nie bało?
Poprawia nastrój
Nieodłączną praktyką mindfulness jest akceptacja teraźniejszości, taką jaką jest. Stany lękowe czy depresja, której doświadczają ludzie, wynika z unikania czy oporu przed emocjami, jakie odczuwamy. Łatwo jest zniechęcić dziecko przed wyrażaniem silnych emocji, zwłaszcza negatywnych. To jednak poważny błąd przy wychowywaniu emocjonalnie inteligentnego dziecka. Uczucia, zarówno przyjemne, jak i nieprzyjemne, są nieodłączne w życiu zdrowego emocjonalnie człowieka. Mindfulness uczy dziecko akceptować to co czuje i to czego doświadcza w danej chwili, bez krytycznego osądu. Pozwala dziecku na przestrzeń do doświadczania oraz odczuwania.
Pozwala lepiej podejmować decyzje
Istotą mindfulness jest wprowadzenie świadomości do teraźniejszości. Badania udowodniły, że dorośli praktykujący medytację mindfulness, byli w stanie szybciej i lepiej podejmować decyzje. Wynika to z tego, iż osoby takie, mniej zastanawiały się nad tym co było, nie rozpamiętywały przeszłości, a skupiały się nad tym co jest teraz.
Poprawia zdolności regulowania emocji
Zdolność regulowania emocji oznacza, że możemy efektywnie kontrolować swój nastrój w produktywny sposób, wtedy kiedy jesteśmy zdenerwowani czy zestresowani. Badania pokazują, że mindfulness powoduje pewne zmiany w obszarach mózgu, odpowiadających za zdolność dziecka do regulowania emocji.
Podnosi poczucie własnej wartości
Wiele dzieci patrzy na siebie negatywnym i krytycznym okiem, jest dla siebie zbyt surowym. Analiza 17 różnych badań pokazała, że ćwiczenia mindfulness znacząco podniosły poczucie własnej wartości u dzieci, ponieważ kładą one nacisk na samoakceptację.
Poprawia zdrowie i kondycję ciała
Mindfulness ma również pozytywny wpływ na serce, mózg, czy układ odpornościowy, co także udowodniły liczne badania.
Poprawia umiejętności społeczne i komunikacyjne
Trening uważności może pomóc dziecku lepiej rozumieć swoje myśli i uczucia. Przy większej świadomości tego, jak się czuje w danym momencie, będzie mniej emocjonalnie reagować, co zwiększy umiejętność słuchania i efektywnego komunikowania się z rówieśnikami.
Przeczytaj także: Dobrostan psychiczny nauczyciela i dyrektora w ujęciu Mindfulness