Zabawa jest kluczowym elementem w życiu każdego dziecka. Idealnie wspiera naukę i jest świetnym sposobem na poznawanie świata, zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie umiejętności i kształtowanie osobowości. Dlaczego jeszcze nauka poprzez zabawę jest tak istotna? Jakie gry i zabawki wspierają rozwój dziecka? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Zabawa jako sposób na naukę i poznawanie świata
Dzieci są ciekawe świata. Zabawa pozwala im go odkrywać w sposób dostosowany do ich wieku i potrzeb. Jeśli dziecko układa klocki, to nie tylko się bawi, ale również rozwija umiejętności manualne czy poznaje podstawowe zasady geometrii. Innym przykładem są zabawy w udawanie, czyli wcielanie się w różne role np. lekarza, kucharza czy policjanta. Takie zabawy uczą empatii, rozwiązywania problemów i rozumienia norm społecznych.
Czytaj także: Jak pożytecznie wykorzystać czas zabawy z dzieckiem?
Czego można nauczyć się poprzez zabawy i gry?
Zabawki odgrywają niezastąpioną rolę w życiu każdego dziecka. Są one nie tylko źródłem radości i rozrywki, ale też doskonałym narzędziem edukacyjnym, które pomaga rozwijać się na różnych płaszczyznach m.in. intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Zabawa nie jest więc przeciwieństwem nauki – wręcz przeciwnie, jest jej idealnym wsparciem.
Jakie umiejętności rozwija zabawa?
- rozwija kreatywność i stymuluje wyobraźnię,
- uczy rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnościami,
- skłania dziecko do samodzielnego myślenia,
- uczy pracy w grupie, empatii, dzielenia się, budowania więzi z rówieśnikami, rozwiązywania konfliktów, negocjowania,
- ćwiczy cierpliwość i wytrwałość,
- pozwala dziecku poznawać siebie oraz otaczający świat,
- umożliwia nabycie określonych umiejętności intelektualnych, emocjonalnych czy fizycznych
Kluczową rolę w tych zadaniach odgrywają odpowiednie zabawki, które jednocześnie uczą i bawią. Warto tutaj też wspomnieć, że zabawa nie jest przeznaczona wyłącznie dla małych dzieci – również w edukacji np. 10-latka warto połączyć naukę i zabawę, ponieważ dzięki temu dziecko nabywa i doskonali mnóstwo przydatnych umiejętności.
Dowiedz się również: Czym są zabawy sensoryczne i dlaczego są tak ważne? Pomysły dla rodziców
Zabawki na różnych etapach rozwoju dziecka
Jak wiadomo, każdy etap życia dziecka wymaga innych bodźców, dlatego różnorodność zabawek oraz odpowiedni ich wybór są tutaj kluczowe. Przykładowo w przypadku niemowląt grzechotki i zabawki sensoryczne pomagają przede wszystkim rozwijać zmysły i koordynację ruchową. A jakie zabawki sprawdzą się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym?
Zabawki dla przedszkolaków
Dla przedszkolaków trafioną propozycją są m.in. zestawy plastyczne, czyli kredki, flamastry, farby czy plastelina, które rozwijają umiejętności plastyczne i manualne, pobudzają wyobraźnię i uczą kreatywności.
Jeśli natomiast chodzi o gry i zabawki edukacyjne, to idealnie sprawdzą się tu np.:
- gry do nauki literek, cyferek i liczenia,
- karty obrazkowe do ćwiczenia pamięci i spostrzegawczości,
- puzzle (np. z motywem z ulubionej bajki), które uczą koncentracji i skupienia,
- klocki, magnetyczne układanki czy zestawy konstrukcyjne, które uczą cierpliwości i logicznego myślenia oraz rozwijają zdolności manualne.
Zobacz także: Jak ograniczyć czas dziecka spędzany przed ekranem telefonu czy komputera?
Zabawki dla uczniów klas 1-3
Nieco starsze dzieci w wieku wczesnoszkolnym również chętnie wykonują prace plastyczne, układają puzzle czy klocki. Różni je tylko stopień zaawansowania. Ponadto ciekawą propozycją dla uczniów klas 1-3 są też np. zestawy do eksperymentów naukowych, które pozwolą dziecku zrozumieć podstawy poszczególnych dziedzin (chemii, fizyki czy biologii) oraz rozwijać swoje zainteresowania i poznawać świat.
Dla dzieci w tym wieku sprawdzą się także różne gry i pomoce edukacyjne, które zachęcają do zdobywania nowej wiedzy oraz doskonalenia umiejętności m.in. czytania czy liczenia i wykonywania prostych działań matematycznych.
Paka Szkolnego Bystrzaka – idealny zestaw do nauki i zabawy
W nauczaniu wczesnoszkolnym nauka poprzez zabawę jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy pokazać dziecku, że uczenie się może być fajne i przyjemne oraz mamy okazję wesprzeć rozwój młodego człowieka.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne mają w swojej ofercie uzupełniającej produkty, które umożliwiają właśnie naukę poprzez zabawę. Przykładem jest Paka Szkolnego Bystrzaka, czyli zestaw kilkunastu różnych pomocy edukacyjnych w formie ciekawych zabaw i gier, które doskonalą umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. W ofercie znaleźć można oddzielne pakiety do klasy 1, 2 oraz 3.
Znajdujące się w zestawie gry i pomoce poszerzają wiedzę z różnych dziedzin, uczą myślenia przyczynowo- skutkowego oraz rozwijają spostrzegawczość i wyobraźnię. Pakę Szkolnego Bystrzaka można wykorzystać do zabawy i nauki na lekcjach w szkole, ale też podczas zabawy w domu – zarówno samodzielnie, jak i w grupach dwu-, trzy- i czteroosobowych.
Smart Games – rozwijanie umiejętności poznawczych
Istotnym elementem rozwoju dziecka są umiejętności poznawcze – myślenie logiczne, rozumienie przyczyn i skutków, zdolność do analizy, a także kreatywność i wyobraźnia. Dzięki dobrze opracowanym grom, dzieci konfrontują się z różnorodnymi zadaniami, uczą się rozwiązywać problemy na wiele sposobów.
Gry Smart Games są przeznaczone dla jednej osoby, co pozwala dziecku na samodzielną zabawę – co świetnie się sprawdza podczas długich podróży, wyprawy do restauracji, czy podczas spędzania czasu w domu. Jednak mogą być również świetnym pretekstem do wspólnej zabawy z rodzicami, aby cieszyć się czasem spędzonym razem.
To również doskonałe ćwiczenie dla małych paluszków oraz wyobraźni przestrzennej, gdyż wymagają manipulacji elementami, np. układania puzzli, przesuwania klocków czy obracania plansz.
Pamiętaj, że wybór gier powinien być dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka. Gry Smart Games oferują różnorodność, więc każdy znajdzie coś dla siebie!
Dlaczego nauka poprzez zabawę jest tak ważna?
Nauka poprzez zabawę to dla dzieci naturalny i przyjemny sposób przyswajania wiedzy. Odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju. Dzieci chętniej i szybciej zdobywają nowe umiejętności, jeśli jednocześnie mogą świetnie się bawić.
Gry i zabawki są więc nieodzownym elementem w życiu każdego dziecka. Pamiętajmy, aby wybierać takie z nich, które nie tylko bawią i pełnią funkcję rozrywkową, ale „przy okazji” też uczą. Ważne też, aby były dopasowane do wieku i zainteresowań młodego człowieka.
Inni czytali: Ćwiczenia uważności i sensoryczne dla dzieci, które pomogą uwolnić się od zmartwień lub zdenerwowania