Szkoła jest najważniejszym obowiązkiem w życiu młodego człowieka. Czuwanie nad edukacją najmłodszych to także jedna z najważniejszych ról osób dorosłych. Czasami jednak mają miejsce nieprzewidziane okoliczności, które zaburzają harmonijne i rutynowe działania. Pojawia się wtedy mnóstwo pytań, na które dobrze poznać odpowiedzi.
Jakie są zasady przeniesienia dziecka do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?
Jedną z najczęściej nieplanowanych sytuacji jest moment, w którym rodzice lub prawni opiekunowie chcą zmienić dzieciom szkołę w czasie roku szkolnego. Czy to w ogóle możliwe i jakie są procedury, które należy zastosować w takim przypadku? Podajemy najważniejsze informacje, które z pewnością dla niejednej osoby okażą się pomocne.
Czytaj także: Jak pomóc dziecku, które stało się kozłem ofiarnym?
Niezależnie od tego, czy szkoła zmieniana jest ze względu na samopoczucie dziecka w danej placówce, czy z uwagi na przeprowadzkę rodziny lub jeszcze inne względy – jest ona możliwa zawsze. Co więcej, procedura ta w trakcie roku szkolnego nie jest wcale zbyt skomplikowana.
Przeniesienie dziecka do innej szkoły – zasady
Na samym początku należy wybrać szkołę, do której chcemy przenieść dziecko. Następnie należy skontaktować się z dyrektorem tej placówki. Może on chcieć zobaczyć dokumenty dziecka, takie jak np. ostatnie świadectwo szkolne. Kluczowe jest tutaj uzasadnienie swojej decyzji o zmianie szkoły dziecka w trakcie roku szkolnego. Czasami rozstrzygnięcie prośby o przyjęciu ucznia do nowego miejsca pojawia się po rozmowie dyrektora z dzieckiem. Jeśli coś takiego ma się wydarzyć, warto przygotować młodego człowieka do rozmowy, by wiedział, że nie ma się czego bać. Szczerość i naturalność oraz kultura osobista są tutaj kluczem do sukcesu. Pozytywna decyzja dyrektora szkoły rozpoczyna dalszą procedurę.
Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać depresję u nastolatka? Czy to bunt?
Przeniesienie dziecka do innej szkoły – wymagane dokumenty
Z sekretariatu dotychczasowej szkoły należy pobrać odpowiedni druk przeniesienia. Pismo to należy wypełnić i dostarczyć je do nowej placówki szkolnej. Potrzebne będą też dodatkowe dokumenty, takie jak: karta zdrowia, karta szczepień i dowód wpłat na ubezpieczenie. W przypadku przeniesienia w trakcie roku szkolnego niezbędny będzie także arkusz ocen. W każdym przypadku wiele zależy od placówki, do której ma zacząć uczęszczać dziecko. Poza naszymi wskazówkami warto więc wcześniej osobiście skontaktować się z sekretariatem i dowiedzieć, czy nie będzie potrzebne coś jeszcze. Potem wystarczy już tylko przygotować ucznia do zmiany, by poza naturalnym w takiej sytuacji stresem, pojawiła się również radość z nowego rozdziału szkolnego życia. Zmiana szkoły może jednocześnie pokazać mu lub udowodnić, że w życiu nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia.
Przeczytaj: Autoagresja u dzieci. Co robić, kiedy dziecko się samookalecza?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ