Najważniejsze będzie pozytywne nastawienie do nauki. Trudno nam się zabrać do czegokolwiek, kiedy nie mamy ochoty tego robić. Jeśli dziecko siada do nauki, bo jest do tego przymuszone, a tak naprawdę myślami jest gdzie indziej, efekty nie będą zadowalające. Jeśli dziecko poczuje chęć zdobycia wiedzy na dany temat, będzie mu łatwiej tę wiedzę przyswoić. Ważne więc, żeby dziecko do nauki motywować, np. pokazywać mu alternatywne źródła wiedzy, bardziej multimedialne, wskazać możliwości Internetu. Ważne jest też zrozumienie materiału. Kiedy dziecko czegoś nie rozumie, trudniej jest mu przyswoić wiedzę. W przypadku braku zrozumienia materiału, będzie jedynie mechanicznie powtarzać treści z podręcznika, co w trakcie sprawdzenia wiedzy może okazać się bezwartościowe.
Jak szybko się uczyć?
Istotne jest również, by uczyć się w określonym porządku. Dziecko powinno wstępnie zapoznać się z całością materiału, jaki ma zostać przez nie przyswojony, by zaplanować, od czego ma zacząć, na czym się skupić i czemu poświęcić najwięcej czasu. Dobrze jest zacząć od elementów najbardziej istotnych, następnie przejść do zagadnień mniej istotnych, a na końcu wrócić do tego, czego uczyło się na początku.
Czytaj także: Jak uczyć się do matury w Formule 2023? Jak się do niej przygotować?
Tym samym przechodzimy do powtarzania oraz utrwalania. Żeby nauka była skuteczna, nie powinno odkładać się jej na ostatnią chwilę. Materiał powinien zostać powtórzony, niekiedy nawet więcej niż jeden raz, także w odstępach czasu.
Na czym polegają mnemotechniki?
Istotne jest też stosowanie mnemotechnik. Można korzystać np. z mapy myśli czy kreatywnego notowania, szukania skojarzeń z różnymi hasłami. Innym sposobem jest tworzenie historii, czyli skojarzenia między tym, czego się uczymy, a co już umiemy. Można tworzyć także wierszyki, piosenki, które mogą ułatwić zapamiętanie trudnych definicji. Ciekawym sposobem jest też metoda pierwszych liter – układamy zdanie, w którym każde słowo zaczyna się na literę wyrazu, jaki chcemy zapamiętać. Korzystne jest też znalezienie sposobu nauki, który najbardziej nam odpowiada. Jedni są bardziej wzrokowcami niż słuchowcami. Jedni lepiej uczą się czytając, a jeszcze inni, gdy ktoś im coś mówi i objaśnia. Znalezienie swojego stylu nauki sprawi, że będzie ona przebiegać w sposób łatwy i przyjemny.
Inni czytali: Empatia, czyli współodczuwanie. Dlaczego jest tak ważne?
Zapisz się na nasz newsletter >> ZAPISUJĘ SIĘ