Letni wypoczynek zachęca do rodzinnych wycieczek w góry. Należy jednak pamiętać, że dziecko jako ich uczestnik, wymaga szczególnego przygotowania. Trasę wycieczki trzeba dostosować do aktualnych warunków pogodowych, wieku i umiejętności dziecka, aby zapewnić wszystkim komfort i bezpieczeństwo w górach. Wakacje z dzieckiem w górach mogą być ekscytujące. Trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo, dlatego przygotowaliśmy krótkie ABC.
Wakacje z dzieckiem w górach
Zbyt długa, wyczerpująca trasa może zniechęcić młodego piechura do górskich wypraw, a dodatkowo negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem o tym, co nas czeka w górach i jak się tam zachowywać, by nie zrobić sobie krzywdy.
Jak przygotować dziecko w góry?
Trzeba nauczyć naszą pociechę pakowania plecaka, w którym nie powinno zabraknąć kurtki przeciwdeszczowej i długich spodni. Do tego plecaka powinny być spakowane „rozchodzone” buty – najlepiej trekkingowe za kostkę – o grubej podeszwie, które chronią przed poślizgiem. Zdecydowanie przyda się też zapas wody, kanapki, owoce i batoniki, które dodadzą energii.
Zaplanuj przerwy, aby zapewnić sobie i swoim podopiecznym bezpieczeństwo w górach
Dziecko nie umie jeszcze ocenić swoich możliwości i szybko może dojść do wyczerpania lub odwodnienia organizmu. Należy więc pamiętać, by robić przerwy na odpoczynek i łyk wody. Czytaj także: ABC wakacyjne: bezpieczna wycieczka rowerowa z dzieckiem
Bezpieczeństwo w górach. Załamania pogodowe
W górach często szybko może nastąpić załamanie pogody, więc trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Zwłaszcza letnie dni i wysoka temperatura mogą przynieść, wraz z upływem kilku godzin, burzowe chmury. Pamiętajmy, że jeśli nie da się uniknąć burzy, należy starać się zejść w niższe partie gór, unikając otwartych przestrzeni. Bywa, że w górach zdarzają się nieszczęśliwe wypadki. Najczęściej dochodzi do nich poprzez lekkomyślność turystów, którzy nie są odpowiednio przygotowani do wyjścia w góry i przeceniają swoje możliwości. Od najmłodszych lat należy tłumaczyć dziecku, że w awaryjnych sytuacjach powinniśmy wezwać pomoc, a w telefon każdego członka rodziny, jeszcze przed wyjściem w góry, trzeba wpisać numery do najbliższych placówek GOPR-u i TOPR-u oraz ogólnopolski telefon alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985. Można też zainstalować w telefonie aplikację „Ratunek” dostępną na smartfony.
Ochrona przyrody
Podczas tych fascynujących wypraw należy postępować z szacunkiem do wszystkich żyjących w górach roślin i zwierząt, które spotkamy na swojej drodze. Nie wolno więc zrywać roślin, straszyć zwierząt i śmiecić, hałasować. Po przyjeździe w wyższe góry (pow. 2000 m n.p.m.) należy pamiętać o aklimatyzacji, a więc stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz większych wysokości i rozrzedzonego powietrza. Dotyczy to głównie mniejszych dzieci, które potrzebują nawet kilku dni na to, by się przyzwyczaić do nowych warunków i zachować bezpieczeństwo w górach. DB
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi treściami na blogu „Temat: Edukacja” >> ZAPISUJĘ SIĘ