
Kolejnym etapem przekształceń było wycofanie WSiP z giełdy 30 sierpnia 2010 roku, ponieważ przestał być spółką publiczną. Wówczas akcjonariuszem został fundusz inwestycyjny Pahoa Investment (Advent). WSiP koncentrował się wtedy na podręcznikach ogólnokształcących do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Wydawał publikacje wspierające nauczycieli i uczniów, utrzymywał portfel publikacji zawodowych i dla mniejszości narodowych, a dzięki refinansowaniu z MEN zapewniał podręczniki do szkolnictwa specjalnego.
Od 2010 roku WSiP zaczął stawiać pierwsze kroki na drodze do edukacji cyfrowej, wchodząc w nowe produkty przeznaczone do dystrybucji internetowej i mobilnej, online i offline. Następnie rozpoczęto prace nad uznanymi i nagradzanymi serwisami, m.in.: wsipnet.pl, ucze.pl, klasowki.pl, zdasz.to, a także nad różnymi aplikacjami, w tym mobilnymi, oraz e-podręcznikami w różnych formatach, m.in. HTML, PDF, multibook, e-book, flipbook.
W lipcu 2013 roku WSiP nabył od wydawnictwa REA podręczniki do szkolnictwa zawodowego i prawa do ich publikacji (prawie 200 tytułów), co umożliwiło odbudowę szkolnictwa zawodowego i zajęcie pozycji lidera tego segmentu. W kwietniu 2014 WSiP przejął – znane z renomowanych publikacji w naukach przyrodniczych – wydawnictwo Zamkor wraz z prawami do tej marki. Cenioną ofertę do fizyki i chemii dostosowano wówczas do zmienianej podstawy programowej.
Plany intensywnego rozwoju biznesu wydawniczego przez kolejne akwizycje zatrzymała pamiętna decyzja rządowa – pomysł państwowego elementarza, ogłoszony wiosną 2014 roku. Ten „darmowy” podręcznik do klas 1-3 kosztował podatnika aż 50-60 mln złotych. Kwotę niewyobrażalną i nieuzasadnioną jako inwestycja w pojedynczy cykl edukacyjny. Bezpośrednią konsekwencją utraty przychodów z tej ważnej części rynku były we WSiP dwie tury zwolnień grupowych – czerwiec 2014 i październik 2015. Wydawnictwo przeżyło, ale to doświadczenie na rynku regulowanym centralnie i w części uzależnionym od dotacji dla szkół podstawowych spowodowało poważne myślenie o dywersyfikacji biznesu tak, aby oprzeć się w przyszłości nie tylko na wydawniczej monokulturze podręczników, zeszytów ćwiczeń, kart pracy i zbiorów zadań.
Inwestorską rolę odegraną przez fundusz inwestycyjny Advent – Prezes Zarządu WSiP, Jerzy Garlicki podsumowuje tak: Dzięki Adventowi udało się zrestrukturyzować spółkę i przekształcić ją z po państwowej w nowoczesne przedsiębiorstwo, odpowiadające współczesnym wymogom biznesowym.