
Przez długi czas na listach zakupów wydawnictwa prym trzymały papier, kreda, karton, drut i płótno (do oprawy książek), kapitałki (tasiemki trzymające grzbiet bloku książki), folia, a nawet… spirytus, pędzelki i klej. Cała ta dawna wydawnicza alchemia. Ale już w latach 70. XX wieku zdano sobie sprawę w wydawnictwie, że „książka w szkole łączy się z problemem nowych środków przekazu…, sposobu ich wykorzystywania, umiejętności właściwego ich doboru…”. Nadal aktualne. Najpierw były to filmy na taśmie, wielkoformatowe plansze, foliogramy, nagrania audio.
W 1988 roku nakładem WSiP ukazała się „Matematyka 6. Zestaw edukacyjnych programów komputerowych”. Nośnikiem była kaseta magnetofonowa, a wymagania sprzętowe to po pierwsze minikomputery: Atari, ELWRO 800 Junior i ZX Spectrum. Atari 800 XL – wówczas to było coś! W 1995 roku rozpoczął się wydawniczy wyścig na edukacyjne płyty CD-ROM z zasobami multimedialnymi. Z „Atlasem wielomedialnym. Ptaki polskie” WSiP należał do czołówki tego peletonu. Szybko przekroczono w ofercie liczbę 80 tytułów płyt w serii „Klik”. W latach 1997-2001 te produkty m.in. do nauki ortografii, czytania ze zrozumieniem, wychowania komunikacyjnego, matematyki, ekologii i języka angielskiego zdobywały nagrody. Nazwano je nawet „produktami klasy marzeń”. Pierwszym podręcznikiem elektronicznym była wydana w 2000 roku „Chemia z elementami ekologii” przeznaczona do gimnazjum. Później płyty CD-ROM stały się obowiązkowym komponentem każdego cyklu wraz z podręcznikiem.
Elektronika we WSiP ma już ponad ćwierć wieku! W 1995 roku uruchomiono stronę internetową Wydawnictwa. W 1998 roku powstał pierwszy serwis internetowy – poświęcony matematyce. Po 2010 roku szybko rozwinął się on w domenę wsipnet.pl. Wówczas były to pionierskie zasoby: obudowa podręczników dla ucznia i nauczyciela, generatory klasówek i testów etc. Ponadto plansze i atlasy interaktywne, zasoby filmów edukacyjnych, doświadczenia…