Koronawirus przyzwyczaił nas w 2020 roku do tego, że absolutnie nic nie jest pewne. Nie wiadomo, więc jak będzie wyglądał rok 2021 w polskiej edukacji. Miejmy nadzieję, że będzie on spokojniejszy niż rok 2020. Jakie zmiany czekają polską szkołę w 2021 roku? Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych. W ubiegłych latach odbywały się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Ministerstwo poinformowało 19 listopada 2020 roku, że posiada opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Propozycje wymagań mają być poddane publicznej dyskusji. Jak informuje MEN: zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne. 22 grudnia 2020 zostały upublicznione nowe przepisy, a także aneksy do informatorów.
Najważniejsze daty
MEN przekazuje na swoich stronach, że po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 roku. Będzie to około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 roku.
Zmiany w arkuszach egzaminacyjnych
Jakie zmiany w arkuszach egzaminacyjnych mogą czekać na zdających? W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego są to m.in. zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, (czyli ograniczenie liczby lektur obowiązkowych, tylko dwie formy wypowiedzi na egzaminie: rozprawka albo opowiadanie). Uczeń nie będzie musiał odwoływać się w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania. Jeśli mowa o egzaminie ósmoklasisty z matematyki to dojdzie do zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych (ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej) czy zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020). Podobnie ograniczone mają zostać wymagania, co do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego. Zostanie zmniejszony zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych (obniżenie ogólnego oczekiwanego poziom biegłości językowej (poziom A2)) . Ma też być ograniczony lub dostosowany zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w informatorach o egzaminie z poszczególnych języków). Zmiany będą też dotyczyć egzaminu maturalnego. W przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym dojdzie do zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych). Czas przeprowadzania egzaminu ma pozostać bez zmian (170 minut). W przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym ma dojść do zniesienia obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Nie będzie to już warunkiem zdania egzaminu maturalnego. Dokładne informacje o planowanych zmianach znajdziecie tutaj. Pod tym adresem znajdziecie również prezentację, jaką można przedstawić nauczycielom na zebraniu (także zdalnym, udostępniając ekran podczas spotkania).
Ważne
Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2021 r. Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2021 r.