Rozpoczęcie nauki w przedszkolu, nowego etapu na drodze do samodzielności, to w życiu dziecka bardzo poważna zmiana. Mały człowiek będzie musiał odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, w nowym miejscu, wśród nieznanych osób. Dotychczasowy rytm dnia się zmieni, pojawią się nowe obowiązki i kolejne wyzwania. Oczywiście, nie dla każdego dziecka będzie to zmiana trudna, a jej efektem może być zarówno fascynacja, jak i histeria. Będzie to zależało od cech osobowościowych dziecka, ale w dużej mierze także od tego, jak przygotujemy pociechę na to ważne wydarzenie. Oto kilka sposobów, jak przygotować dziecko do przedszkola.
Rozmawiaj z dzieckiem
Odpowiednio wcześniej powiedz dziecku, że pójdzie do przedszkola. Opowiadaj o przedszkolu w pozytywny sposób, ale bez ekscytacji i obiecywania, że wszystko będzie wspaniałe. Wyjaśniaj w prosty i zrozumiały sposób, czym jest przedszkole, a także mów o tym, co dziecko będzie tam robiło. Opowiedz, jak będzie wyglądał dzień przedszkolny – o posiłkach, zabawach, leżakowaniu, nowych kolegach z którymi będzie się mogło bawić i wspaniałych nauczycielach przedszkolnych. Odpowiadaj na pytania i rozmawiaj z dzieckiem o jego oczekiwaniach i obawach. Nie bój się mówić o emocjach – smutku i tęsknocie. Dzięki temu, że je nazwiesz i będziecie o nich rozmawiać, będą dla dziecka czymś naturalnym i nie przytłoczą go tak bardzo, jeśli się pojawią.
Inni czytali: Co powinno niepokoić w rozwoju czterolatka?
Zorganizuj wizytę w przedszkolu
Daj dziecku szansę, aby zaznajomiło się z nowym miejscem przed rozpoczęciem zajęć. Zadbaj, aby zobaczyło sale, łazienki, plac zabaw oraz spotkało przedszkolnych opiekunów. To pomoże dziecku poczuć się bardziej komfortowo w nowym miejscu. Przedszkola organizują w tym celu dni adaptacyjne i warto z nich skorzystać. Przy okazji takiej wizyty możliwe będzie również zorientowanie się, jak bogata i różnorodna jest paleta rozwiązań edukacyjnych wspierających naukę i zabawę. Na naszym blogu opisujemy m.in. jak został przygotowany cykl do wychowania przedszkolnego Dobry pomysł!
Zabawy w przedszkole
Organizuj zabawy, podczas których udajecie, że jesteście w przedszkolu. Możecie udawać, że jesteście na lekcji, że dziecko spotyka nowych przyjaciół czy też, że wspólnie się bawicie w przedszkolne gry. Wykorzystaj domowe zabawki – pluszaki lub lalki, odgrywaj razem z dzieckiem scenki, np. pożegnania z rodzicami. Możesz też rysować z dzieckiem sytuacje występujące w przedszkolu lub skorzystać z literatury na temat adaptacji przedszkolnej. Uczestnicząc w takiej zabawie, dziecko może się skonfrontować ze swoimi uczuciami, a przede wszystkim je zrozumieć.
Ustal rytm dnia
Pomóż dziecku przyzwyczaić się do rutyny, która będzie podobna do tej w przedszkolu. Na przykład, ustalcie pewne godziny na drzemkę, jedzenie czy zabawę. By dziecko zaczęło się orientować w planie dnia przedszkolnego, wspominaj, co o danej porze robią dzieci w przedszkolu. Warto przy okazji podkreślić, że na koniec dnia zawsze będziemy na dziecko czekać.
Rozwijaj samodzielność i ucz przestrzegania zasad
Zachęcaj dziecko do wykonywania prostych czynności samodzielnie, oczywiście nie podkreślając, że uczy się tylko po to, aby było mu łatwiej w przedszkolu. Przyzwyczajaj do samodzielnego ubierania i rozbierania się, jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety czy pakowania swojej torby. Bardzo ważne też jest, aby dziecko umiało powiedzieć dorosłym o swoich potrzebach, zarówno fizjologicznych, jak i emocjonalnych, np. że coś go boli, chce pić, jest zmęczone, chce siusiu. To pomoże mu poczuć się pewniej i oszczędzi stresu. Wprowadź też, jeszcze w domu, różne obowiązki dostosowane do wieku dziecka, np. porządkowanie zabawek. W ten sposób kształtuje się u malucha poczucie obowiązku i wytrwałość, co pomoże w przyswojeniu panujących w przedszkolu zasad.
Przeczytaj także: Hodowanie roślin z dzieckiem jako nauka odpowiedzialności
Zadbaj o kontakty z rówieśnikami
Organizuj spotkania z innymi dziećmi, zachęcaj do wspólnych zabaw i współpracy. Można zapraszać do siebie dzieci znajomych czy rodziny lub odwiedzać je z dzieckiem, zabierając dziecko do parku lub na plac zabaw. Dobrze jest zacząć robić to już nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem przedszkola. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie dziecka na grupowe zajęcia np. ruchowe lub plastyczne, lub poszukanie specjalnych zajęć mających na celu przygotowanie do przedszkola. To pomoże w rozwijaniu umiejętności społecznych, które są ważne w przedszkolu.
Przyzwyczajaj do rozłąki
Stopniowo zwiększaj czas, kiedy dziecko jest oddzielone od rodzica, na przykład poprzez krótkie rozstania. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które do tej pory przebywały cały czas z opiekunem w domu. Niech spędzi trochę czasu z kimś innym, kogo zna – z babcią, dziadkiem, ciocią. Przy okazji takich rozstań można przećwiczyć krótkie, miłe pożegnania; trzeba przy tym powiedzieć dziecku, kiedy wrócimy i bezwzględnie dotrzymać słowa.
Dowiedz się, Jak uczyć dziecko samodzielności?
Wspólne kompletowanie wyprawki
Pozwól maluchowi brać aktywny udział w przygotowaniach. Zabierz dziecko na wspólne zakupy po potrzebne rzeczy i wybierzcie razem te, które są już w domu. Warto, aby maluch miał w przedszkolu coś znajomego, np. kocyk lub ulubioną piżamkę, które pomogą oswoić się z nową sytuacją i podziałają uspokajająco.
Zadbaj o swoje emocje
Jeżeli decyzja o wysłaniu dziecka do przedszkola została już podjęta, to trzymaj się jej, nie roztrząsając w nieskończoność za i przeciw. Dziecko wyczuje twoje lęki lub wątpliwości i twoje nastawienie przełoży się na nastawienie dziecka. Od początku należy uświadomić sobie, że posłanie dziecka do przedszkola to nie krzywda, ale zmiana, która je wzmocni i rozwinie, a więc bardzo korzystna dla jego rozwoju.
Pozwól dziecku wyrazić emocje
Upewnij się, że dziecko wie, że może wyrażać swoje uczucia i obawiać się tego nowego doświadczenia. Bądź wyrozumiały i wspieraj je w przezwyciężaniu obaw. Pamiętaj, że każde dziecko ma indywidualne tempo adaptacji. Ważne jest, aby być cierpliwym i wykazywać wsparcie w procesie przystosowania się do nowej sytuacji.
Zobacz również: Kiedy wysłać dziecko do logopedy? Pierwsze sygnały ostrzegawcze