Jak uczyć dziecko o historii Polski i jak kształtować w nim postawę patriotyczną? Najlepiej poprzez sztukę! Zdobądź darmowe fragmenty komiksu stworzonego przez kilkunastu wybitnych polskich rysowników z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak to zrobić? Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter bloga „Temat: Edukacja”. Komiks trafi wtedy na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisuję się na newsletter >> Regulamin akcji, znajdziesz tutaj.
Dlaczego 11 listopada jest dla nas tak ważnym patriotycznym świętem?
„Ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego” – powiedział o wydarzeniach z listopada 1918 roku Józef Piłsudski na zjeździe legionistów w Kaliszu w 1927 roku Rzeczywiście – chaos, jaki panował na ziemiach polskich jesienią 100 lat temu, sprawił, że przez kolejne dziewiętnaście lat Polacy nie umieli dokładnie powiedzieć, kiedy narodziło się niepodległe państwo polskie. Dopiero w 1937 roku dzień 11 listopada został ustanowiony przez Sejm Narodowym Świętem Niepodległości. Dlaczego tak? Bo tych dat związanych z ustanowieniem niepodległości było zbyt wiele. Dla mieszkańców Królestwa Polskiego dniem zrzucenia jarzma zaborów mógł być 5 listopada 1916 roku. Na Zamku Królewskim w Warszawie zawisły wówczas polskie biało-czerwone flagi, a niemiecka orkiestra zagrała uroczyście „Jeszcze Polska nie zginęła”… Cóż to jednak była za Polska? Marionetkowe państwo u boku Niemiec i Austro-Węgier, bez Wielkopolski, bez Galicji, bez Śląska… Nie traktowano, więc tej daty poważnie. Pewnie dlatego też, święto niepodległości nie zostało ogłoszone 7 października. W dniu, w którym w 1918 roku powołana przez Niemców Rada Regencyjna ogłosiła w Warszawie akt niepodległości Polski. Była to pierwsza tego typu deklaracja wydana przez polski organ polityczny. Kolejny tego typu dokument wydał dopiero Józef Piłsudski 16 listopada 1918 roku, wysyłając do rządów wszystkich państw depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego.
Różne daty w różnych częściach Polski
W Galicji pamiętano o działaniach Polskiej Komisji Likwidacyjnej powstałej 28 października 1918 roku. Wielkopolanie swoją niepodległość i przyłączenie do Polski musieli wywalczyć zbrojnie w powstaniu rozpoczętym 27 grudnia tego roku. A socjaliści widzieli początek niepodległości w dniu powołania przez Ignacego Daszyńskiego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie – 7 listopada…
Co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku?
Co zatem wydarzyło się sto lat temu 11 listopada, że uznano ten dzień za niezwykły w naszych dziejach? Na ziemiach polskich, poza przekazaniem Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem i rozbrojeniem niemieckiego garnizonu w Warszawie, właściwie niewiele. Za to dla dziejów świata – data ta ma znaczenie ogromne! Tego dnia podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim, co praktycznie kończyło wielką wojnę. I pewnie dlatego, ów dzień świętowało w II Rzeczypospolitej przede wszystkim wojsko. W miarę upływu lat znaczenie 11 listopada rosło. W 1926 roku dzień ten stał się dniem wolnym od pracy dla urzędów. Natomiast w 1932 – także dniem wolnym od nauki. 11 listopada jest dziś Narodowym Dniem Niepodległości. Tego dnia wspominamy wysiłki wszystkich, którzy w trzech zaborach i poza granicami ziem polskich, swoimi działaniami doprowadzili do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Jest to, zatem, dzień symboliczny i wyjątkowy. Dzień cudu niepodległości, o którym trzeba pamiętać, że po 123 latach niewoli, podziałów i rozbicia, Polska znowu była wolna.
WSiP o projekcie antologii
„100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” jest swoistym hołdem złożonym sprawie polskiej w 100-lecie odzyskania niepodległości. Podejmując wyzwanie opracowania jubileuszowej antologii komiksu historycznego mieliśmy świadomość jak wymagającą formą jest komiks, a jednocześnie wiedzieliśmy jak dużym powodzeniem cieszy się wśród czytelników w ostatnich latach. 17 komiksów o niepodległości stworzony Najlepsi rysownicy i scenarzyści komiksu tym razem zaangażowali swój talent w opowieść o tym, jak po 123 latach zaborów, niewoli i powstańczych zrywów narodziło się niepodległe Państwo Polskie. Po raz pierwszy otrzymaliśmy tę opowieść w tak niezwykłej formie wizualnej! W wyniku tej współpracy powstała pierwsza w historii tego typu publikacja. Zawierająca 17 komiksów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach z lat 1914-1921, wzbogacona o 8 wyjątkowych artykułów publicystycznych. Każdy komiks poprzedzony jest wstępem historycznym – przybliżającym kontekst wydarzeń tamtych dni i warto zaznaczyć, iż niejednokrotnie jest to wiedza spoza podręczników do historii. Notki biograficzne rozpoczynające każdy komiks prezentują twórczość i sylwetki rysowników oraz scenarzystów, takich twórców jak: Marek Szyszko, Bogusław Polch, Maciej Parowski, Andrzej Nowakowski, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, no i Papcio Chmiel. Album stał się nie tylko okolicznościową publikacją dla szkół, ale ważnym wydarzeniem we współczesnej historii krajowego komiksu.
Ciekawostki o antologii
- Antologia w liczbach: 232 strony, 17 komiksów, 1015 rysunków!, 8 artykułów.
- Wszystkie komiksy zostały sprawdzone przez historyków, poprawione, a niektóre przerysowane.
- Prawdopodobnie jest to pierwsza publikacja, która wykorzystuje niedawno odkrytą i świeżo zdigitalizowaną, legendarną, pierwszą polską czcionkę „Brygada 1918″. Stworzoną z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości.
- Niektórzy z rysowników jak Andrzej O. Nowakowski i Marek Szyszko, wrócili do rysowania komiksów po ćwierćwieczu nieobecności.
- Komiksy powstawały w 11 różnych miastach: w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kielcach, Wejherowie, Lublinie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Brukseli.
- Twórcy Antologii nie spotkali się nigdy w jednym miejscu.
- Scenariusz „Pierwsza lekcja” został oparty na dziennikach dziadka scenarzysty.
- W komiksie „Pod Radzymin i z powrotem” znalazło się rysunkowe nawiązanie (kadr z bolszewikami) do legendarnego komiksu „Breakthrough” (antologii komiksu wydanej z okazji zburzenia Muru Berlińskiego) tych samych autorów.
Chcesz kupić cały komiks? Znajdziesz go w naszym sklepie.