Świat IT stale się rozwija. Tworzone są nowe technologie, aplikacje, które wpływają na komfort naszej pracy oraz sprawy codzienne. Zmiany te dotyczą także szkoły i nauczania informatyki. Zdarza się, że nauczyciel ma trudność w znalezieniu praktycznego i atrakcyjnego sposobu wyjaśnienia zagadnień informatycznych swoim uczniom. Jednym z powodów tej sytuacji jest trudność w zdobyciu przez nauczycieli kompetencji dotyczących nowych technologii. W efekcie poziom wiedzy i umiejętności nauczycieli nie jest aktualny z tym, co oferuje dzisiejszy świat dla nauczania informatyki. To z kolei powoduje, że podstawa programowa z informatyki jest realizowana tylko w podstawowym zakresie i na przykładzie nieaktualnych treści programowych. Jak zatem sprawić, żeby nauczanie informatyki było przyjemne i prowadzone nowocześnie dla nauczyciela i ucznia, a w końcowym efekcie dla rodzica i dyrektora?
Czym jest CyberSkiller?
Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi CyberSkiller, czyli narzędzie opracowane przez lubelskich naukowców. Nowoczesne rozwiązania edukacyjne pozwalają na podnoszenie praktycznych kompetencji informatycznych nauczycieli. Korzystając z CyberSkillera, nauczyciele pracują w wirtualnych laboratoriach bez konieczności instalowania specjalistycznego oprogramowania na własnym sprzęcie. To duże udogodnienie i oszczędność finansowa dla szkoły. ORKE przy współpracy z CyberSkiller oferuje kursy z zakresu realizacji podstawy programowej nauczania informatyki takich jak: bazy danych, programowanie w języku Python, system operacyjny Linux czy sieci komputerowe. Kształcenie z tych obszarów odbywa się na specjalnie opracowanej do tego celu inteligentnej platformie, która posiada stały dostęp do laboratoriów, a jednocześnie uczestnik kursu otrzymuje dostęp do pakietu materiałów teoretycznych oraz treści video wraz z ich omówieniem. Specjalnie opracowane kursy pozwolą na uzupełnienie przez nauczycieli dotychczasowej wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotów informatycznych. Listę dostępnych kursów znajdziesz tutaj >>
Dlaczego warto zadbać o wysokie kompetencje informatyczne uczniów?
Po pierwsze uczniowie, kończąc kurs przygotowany w oparciu o przykłady praktyczne i aktualne, zdobędą wiedzę, która przygotuje ich do dalszego rozwoju kompetencji informatycznych. Taka edukacja wpływa bezpośrednio na poziom zadowolenia uczniów z wykorzystania możliwości, którą udostępnił im nauczyciel oraz wyboru jednostki oświatowej, w której się kształcili. Po drugie, nauczanie w obszarze IT to przyszłość – zawsze warto inwestować w wiedzę i umiejętności, które można wykorzystywać w pracy z młodzieżą, pomagając jej osiągać sukcesy. Więcej szkoleń dla nauczycieli i dyrektorów znajdziesz na stronie Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych.